Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Nerede örgüt var nerede yok
20 Ocak 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

BAYRAK sallamak, kitap bulundurmak örgüt suçu.

Buna karşılık, Hrant Dink cinayetinde dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’ün Hrant Dink’in öldürüleceğine ilişkin önceden bilgi sahibi olmasına rağmen, bunu sakladığı iddiası var. Albay Öz ihmalden yargılanıyor, ihmalden altı ay hapis cezası alıyor. Bu cinayette örgüt yok.
Nerede örgüt var? Ankara’da köprüye pankart asan gençler terörist, onlar örgüt üyesi.
Buna karşılık, dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız. Cinayeti altı ay önce ihbar eden Coşkun İğci’yi Albay Öz’ün emriyle, susturmakla görevli olduğu iddia ediliyor. Yüzbaşı Yıldız altı ay hapis cezası alıyor. Bu cinayette örgüt yok.
Nerede örgüt var? Konser için bilet satan öğrenciler terörist, onlar terör örgütü üyesi.
Buna karşılık, o dönemde Trabzon’da görevli Jandarma Başçavuş Okan Şimşek, Uzman Çavuş Veysel Şahin  ihmal suçuyla dörder ay hapis cezası alıyor. Bu cinayette örgüt yok.
Nerede örgüt var? “Parasız eğitim istiyoruz” diye pankart açan öğrenciler terörist, onlar örgüt üyesi.
Buna karşılık, Hrant’ın öldürülmesi için biri mermileri sağlıyor, diğeri para veriyor, başkaları tetikçiye her türlü maddi ve manevi yardımda bulunuyor, birileri cinayeti planlıyor, birileri katilin kaçmasına yardım ediyor, bunlar buzdağının görünen bölümündeki 18 kişi. Bu cinayette örgüt yok.
Buzdağının görünmeyen bölümü var mı?
YENİ DERİN DEVLET Mİ
Cinayet davasına bakan mahkemenin başkanı “örgüt yok diyemem” diyerek, yargı tarihine yeni bir sayfa ekliyor. Yani, var.
Madem var, mahkeme nasıl oluyor da, o kanıtlara ulaşamıyor? Demek ki, devlet içinde birileri birilerini koruyor.
İkide birde ortaya çıkarak, “derin devleti temizlediğini” iddia eden AKP şimdi yeni bir derin devlet yapısıyla mı karşı karşıya kalıyor?
12 Eylül’le, otuz yıl önceki darbeyle hesaplaşan AKP, şimdi yeni bir derin devlete teslim mi olmuş durumda?
Yargı bağımsız, siyasi iktidar ayrı, lafı burada geçersiz. Kanıtları istemek savcının, toplamak emniyet güçlerinin görevi. Emniyet iktidarın emrinde. Nasıl oluyor da, kanıtlar toplanamıyor ve mahkeme başkanı şimdilik 18 kişinin yer aldığı öne sürülen çarkın içinde, “örgüt için delil yok” diyor?
O örgüt nerelere uzanıyor? Başka cinayetler planlıyor mu? Cinayetlerle nereye varmak istiyor? Kanıtlara neden ulaşılamıyor? Neden?
Türkiye’de yaşanan olayların hiç biri herhangi bir demokratik ülkede yaşanmıyor.
‘Komşularla sıfır sorun’ roket yedi
SURİYE. Bir zamanlar Türkiye’nin ikiz kardeşi. Öyle ki, vizeyi kaldırma, sınırı sıradan çizgi haline getirme, ortak hükümet toplantıları. Balayı uzun sürmüyor. Ne zaman ki, Tayyip Erdoğan Suriye’ye “reform yap” diye bastırıyor, bir, üç, beş, sonunda Suriye “eee, yeter artık” diyor ve ağır sözlerle Ankara’ya yükleniyor. Çünkü, Türkiye onların 
içişlerine karışıyor.
İran. Bir zamanlar can ciğer dostumuz. Onların her derdine koşuyoruz. Ama, İran’a yönelik Amerikan damgalı füze rampasını Malatya’ya yerleştirince, işler terse dönüyor. Göstermelik ziyaretlerin yerini Tahran’dan Ankara’ya tehdit kokan laflar alıyor. Bunların dumanı tüterken, doğalgazda İran’la mahkemelik oluyoruz.
Irak. Tıpkı Suriye gibi, ortak hükümet toplantıları, ha sen, ha ben muhabbeti, vize kalksın, suyu birlikte içer, ekmeği paylaşırız şarkıları arasında küüüüüt bir roket sesi, bizim Bağdat Büyükelçiliğine. Çünkü, Türkiye yine duramıyor, onların içişlerine karışıyor. Son elli yıl içinde Dışişleri ilk kez roket yemek talihsizliğine uğruyor.
Biz dış politikada nasıl yola çıkmıştık? Neydi adı, “komşularla sıfır sorun” gibi bir şeydi galiba. İyi ki öyle, ya bir de olmasaydı.
‘Gül aday olamayacak’
ARADAN beş yıl geçtikten sonra hâlâ Cumhurbaşkanının görev süresini belirlemek için yasa yapan bir ülkede yaşıyoruz.
Yasa Abdullah Gül’ün görev süresini yedi yıl olarak belirliyor. O yasa haberlerinde her sefer vurgulanan bir başka nokta var. “Gül bir daha aday olamayacak”. Her haber bülteninde, hiç atlamadan her sefer hep aynı cümle tekrarlanıyor, sanki Gül aday olmak istiyormuş da, yasaya o madde özel olarak konulmuş gibi, “Gül bir daha aday olamayacak”, herkesin kafasına vururcasına.
Anladık, kim aday olacak, belli. Ya “bizden bir başkası olursa” kaygısı, dağı taşı aşmış durumda. Her ihtimale karşı, “Gül bir daha aday olamayacak”.
 
(Hürriyet)
[Bu yazı 1651 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™