Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor
6 Ocak 2012, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

DÖRT, beş ay öncesine dönersek, “Tayyip Erdoğan Gazze’ye verdiği önemi Kürt Sorununa vermiş olsaydı, sorunun çözümünde epey yol alınmış olurdu” görüşü ağır basıyor.

Günümüze gelindiğinde, “Hamas liderinin AKP’nin gurup toplantısına katılması hiç hoş değildi” yorumu ön plana çıkıyor.
Nerede? Gülen cemaatinde, Fethullah Hoca çevresinde. Lafı çevirmeden, AKP’yi eleştiriyorlar.
O cemaatin sözcüsü konumundaki Zaman gazetesinin 4 Ocak Çarşamba günkü sayısına bakıyorum ve çok şaşırıyorum.
Bir gün önce, 3 Ocak Salı günü Başbakan Erdoğan ameliyatı nedeniyle kırk gün ara verdiği gurup toplantısına katılıyor. Konuşmasında Uludere katliamı ile ilgili ilk kez kapsamlı değerlendirmede bulunuyor. Muhalefete ve Taraf gazetesine yükleniyor.
Konuşmanın her cümlesi gazetecilik açısından buram buram haber kokuyor. Ne beklersiniz? Hele de, AKP’ye yakın bir gazete ise, Erdoğan’ın sözlerinin manşetten verilmesini beklersiniz. Zaten yandaş ya da muhalif, bütün medya Erdoğan’ın sözlerini manşete taşıyor, Zaman hariç.
Zaman’da manşet OYAK operasyonu. Erdoğan yine ilk sayfada ama, sol kenarda iki sütun, çok ilgisiz bir başlıkla, Uludere ile ilgili değil.
DIŞ POLİTİKA AÇMAZI
Belli ki, cemaat ile AKP arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Esiyor da, problem nerede? İki gündür cemaate yakın kişilerle konuşuyorum. AKP ile cemaat arasındaki problem yüzeysel değil, AKP’nin politikaları ve uygulamalarıyla bağlantılı.
Cemaat en başta AKP’nin dış politikada yanlışlar yaptığı inancında. Örnekler veriliyor:
- İsrail’le o kadar kavga etmeye ne gerek var?
- Mavi Marmara gemisini başka ülkenin kara sularına gönderme hakkını nereden buluyoruz?
- PKK ile mücadelede bize hiç destek vermeyen İran’la bu kadar yakınlaşmanın anlamı ne?
- Batıyı zaman zaman sert biçimde karşıya almak Türkiye’ye ne kazandırıyor?
Dış politikadaki açmazı gözler önüne seren sorular.
BAŞKA RAHATSIZLIKLAR
AKP ile cemaatin yollarını ayıran görüş farkları içerideki uygulamaları da kapsıyor. Örneğin:
- “İleri demokrasi” deniyor ama, demokrasiyi zedeleyen ciddi olaylar yaşanıyor.
- Kürt Sorununda çözümsüzlük devam ediyor.
- Sivil toplumun görüşlerine değer verilmiyor.
Fethullah Hoca cemaatini rahatsız eden bir olgu daha var. Ergenekon, Balyoz ya da benzer büyük davalarda, “AKP, cemaatin etkisi varmış gibi bir hava yaratıyor, oysa yok” deniyor.
Bu eleştiriler bir gerçeği gösteriyor. Cemaat ve AKP aynı tastan su içmiyor.
BİZDEN SU AKMAZ
Çok net anımsıyorum.
Erbakan 90’ların sonunda Başbakan iken, Fethullah Hoca ile Kanal D’de röportaj yapıyorum. Fethullah Hoca’nın birebir çıktığı ilk canlı TV röportajı. Orada bir sorum üzerine, simgelerle konuşmayı seven Fethullah Hoca Erbakan’ı ve RP’yi kastederek, “bizden onlara su akmaz” diyor. O sözleri o tarihte geniş yankı yaratıyor.
AKP ile görüş farkları geçici de olabilir, iki tarafı daha da rahatsız eden yaraya da dönüşebilir. En iyisi Zaman’ı izlemeye devam etmek.
Roboski’ye taziye ve gizlilik kararı
SANATÇI ve sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı bir gurup dün, kendi deyimleriyle Uludere-Roboski’ye taziyeye gidiyor. Roboski bombardımanda 35 ölü veren Ortasu Köyü’nün Kürtçe adı.
Oraya gidenler yaptıkları açıklamada:
“(...) Herkesi ses çıkarmaya çağırıyoruz. (...) Acıları paylaşmaya çağırıyoruz”.
Dün Uludere yolunda onların temsilcisi ile konuşuyorum. Ben konuştuğumda, henüz iki saatlik yolları var. Köylülerle görüştükten sonra, bugün açıklama yapmayı planlıyorlar.
Sivil toplum temsilcilerinin oraya gitmesi, köylüleri ilk elden dinlemesi tam sivil toplum bilinci. Olayı siyasete, iktidara ve adli soruşturmaya bırakmayan girişim.
Ancak, onlar ses çıkarmaya çağırırken, gizlilik kararı geliyor.
Böyle bir olayda gizlilik kararı kabul edilemez. En küçük ayrıntıların bilinmesi gerekirken, gizlilik kararı hepimizin haber alma özgürlüğüne set çekiyor.

 

(Hürriyet)

[Bu yazı 1754 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [20 Ağustos 2011] Acılarımız bize yol göstersin ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™