Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Arabuluculuk Tekel Hakkımıza Açık Bir Saldırıdır.
13 Aralık 2011, Av. M. Haşim MISIR
, Av. M. Haşim MISIR
Fransız filozofu Alain Badiou Cumhuriyet Gazetesindeki söyleşisinde “ileri demokrasinden söz ediliyorsa demek ki demokrasi geriye gidiyor, ileri demokrasinden söz ediliyorsa, demek ki kendilerini bunu söylemeye mecbur hissediyorlar” diyor ve ardından ekliyor, “demokrasi söylemi despotik durumlara, eski monarşilere, askeri kuvvetlere karşı kullanılan güçlü bir sözdür” diyor.
 
Bu sözler ne yazık ki kendisi de genç bir avukat olan Sayın Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde bulunan “Arabuluculuk Kanun Tasarısını” hangi anlayışla savunduğunu ve kendisini bakan yapan avukatlık mesleğine bakışını açıklıyor. Sayın Bakan yürürlükteki uzlaşma hükümlerinden sanki sonuç alınmış gibi arabuluculuğun yargı üzerindeki yükü azaltacağı gibi kulağa hoş gelen ancak kendisinin de inanmadığı sözlerle tasarıyı savunmaktadır.
 
Oysa gerçek başkadır. Sayın Bakan’ında imzaları ile Hukuk Fakültesi sayısı yüzü bulmuş ve hukukçuluk sıradan bir meslek haline getirilmiş yüzlerce niteliksiz hukukçu iş ve aş derdinde iken, tasarı ile yüz saatlik eğitimle hukuk mezunu olmayanların da arabulucu olabileceğini önermek ancak bu ileri demokrasi ve monarşi özlemi ile olur. Ancak bu çöküşün gizlenmesi çabası ile olur.
 
Baroları tamamen dışlayan bir yapılanmayla yeni bir meslek yaratmaya ve bunu avukatın önüne geçirmeye çalışırsanız bu ancak ileri demokrasi ve monarşi özlemi ile olur. Salt özel okullardaki eğitimin kalitesi tartışılmasın, yağma hasanın böreğinden biraz daha fazla yararlansın diye Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmesine karşın iki yıldır avukatlık mesleğine giriş sınavı getirip hem hukuk eğitimine ve hem de avukatlık mesleğine kalite getirme çabasında olmanız gerekirken, avukatlık sınavsız, arabuluculuk sınavlı dersen ve avukatları da bu sınava layık görürsen işte bu tam bir ileri demokrasi ve kadrolaşma amacıyla olur.
 
Burada üzücü olan Türkiye’deki 70 bin avukatın üzerine ölü toprağı serpilmişçesine sessiz ve hatta tepki gösteren Baroları terörist gözüyle görmeleridir. Siyasi düşünceniz ne olursa olsun önce mesleğinizi, meslek sorunlarını düşünmeniz gerekir. Bugün iktidarda AKP var. Yarın kimin olacağını Allah’tan başka kimse bilemez. Unutmayın ki avukatlık ruhsatla başlayan teneşirde biten bir meslektir. Lütfen siyaseten değil, mesleğin geleceği adına düşünün. Aşımıza ekmeğimize Avukatlık Yasası 35.maddenin öngördüğü “tekel hakkımıza” açık bir saldırı varken bunu görmemek anlaşılır gibi değildir.
Sevgili bakan gerçek ileri demokrasi AİHM’nin bildirdiği gibi avukatın yargılamadaki “Kilit Rolü” nün siyasi irade tarafından da kabulü ve mesleğin buna göre donanımlandırılması ile olur. Dünyanın hiçbir ülkesinde avukatların özgürlüklerine, bağımsızlıklarına, ekmeklerine saldırı ile ileri demokrasiye geçilmemiştir. Sonuç hep hüsran, ya faşizm ya da komünizm olmuştur. Sizden istirhamımız sizi milletvekili, bakan yapan mesleğinizi, onurumuzu, gururumuzu yüceltme çabasında olmanız, ekmeğimize kan doğramamanızdır.
[Bu yazı 2473 kez okundu]
Av. M. Haşim MISIR

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [36]
[31 Ekim 2014] "Güçlü Birey, Güçlü Avukat, Güçlü Toplum" Avukatlık Kanunu Taslağı ... [26 Nisan 2014] AVUKATLIK KANUNU TASLAĞI ... [20 Ocak 2014] Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarının Avukatlık Disiplin Hukuku Yönünden Değerlendirilmesi. ... [18 Nisan 2013] İstanbul Barosu Yönetimi Hakkında Açılan Davanın İddianamesi Yürürlükteki Hukuka Aykırıdır! ... [10 Aralık 2012] TBB 'nin Avukatlık Sınavıyla İlgili Kanun Teklifi Hakkındaki Düşüncelerimiz. ... [3 Kasım 2012] Mesleğin İtibarı Timsahın Gözyaşlarıyla Korunmaz. ... [16 Ekim 2012] Baro Birbirine Zıt Ve Rakib İnsanların Saygı Ve Sevgi İle... ... [19 Eylül 2012] İstanbul Barosu Seçimlerinde Kullanılan Üslup Yürekler Acısı ... [10 Eylül 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (4) ... [27 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (3) ... [9 Ağustos 2012] Avukatlık Ka. Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler (2) ... [30 Temmuz 2012] Avukatlık Kanun Tasarısında Disiplinle İlgili Olması Gerekenler ... [30 Haziran 2012] Mesleki Sorumluluk Sigortası Şarttır. Mutlak Düzenlenmelidir ... [21 Haziran 2012] AVUKATLIK AKADEMİSİ NASIL KURULMALIDIR? ... [7 Haziran 2012] Avukatlık Kanun Tasarısı Tartışmaları Gündemde Tutulmalıdır. ... [23 Mayıs 2012] ADALET OLMADIKÇA YÖNETİMİN FAYDASI OLMAZ ... [12 Nisan 2012] TBB Avukatlık Kanunu Tasarısı Hakkındaki Görüşlerimiz ... [3 Nisan 2012] BAROLAR DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN ... [12 Mart 2012] Mustafa Kemal Atatürk'ün Avukatlık Mesleğine Bakışı ... [9 Ocak 2012] Avukatların Sorunlarını Mesleğe İnananlar Çözer ... [1 Kasım 2011] AVUKATIN ÜSTÜ ARANABİLİR Mİ? ... [3 Haziran 2011] Erdemli Hukuk Adamı Toplumsal Uzlaşmadan Yana Olmak Zorundadır ... [2 Mayıs 2011] Meslek Kuralları İle Oynayarak İtibarınızı Artıramazsınız ... [16 Nisan 2011] CEZA DAVALARINDA DA TEMYİZ HARCA TABİ ... [5 Nisan 2011] BAROLAR SUSMAKLA HİÇ BİR KAZANIM ELDE EDEMEZ ... [17 Şubat 2011] Savunma hakkı kutsaldır. Koşullar ne olursa olsun kullanılmalıdır ... [24 Ocak 2011] HUKUK HERKESE LAZIM BARİ İMRALIYA SORUN ... [7 Ocak 2011] TİMSAH GÖZYAŞLARI İLE İNSAN HAKLARINI YAŞAMA GEÇİREMEZSİNİZ. SİYASET DE, YARGI DA NE YAZIK Kİ İFLAS ETTİ. ... [9 Aralık 2010] AİHM KARARLARI IŞIĞINDA AVUKATIN CEZA YARGILAMASINDAKİ ROLÜ ... [22 Kasım 2010] AVUKATLIK MESLEĞİ VE TATİL ... [29 Ekim 2010] Avukat kökenli milletvekilleri ile sorunlarımızın çözümünü daha çok beklersiniz ... [3 Ekim 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI NE YAZIK Kİ AVUKATLAR ... [25 Mart 2010] YARGI BAĞIMSIZLIĞINA DEMOKRATİK DARBE ... [18 Mart 2010] AVUKATLIK SINAVI HAKKINDA ... [8 Mart 2010] AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLÂM NEDEN YASAKTIR ... [31 Ocak 2010] REDDİ HAKİM DİLEKÇESİ ÖRNEĞİNİN BAROYA BİLDİRİMİ NEDEN GEREKLİ ...
Av. M. Haşim MISIR
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™