Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Biraz Utanma
20 Kasım 2011, Deniz KAVUKÇUOĞLU
, Deniz KAVUKÇUOĞLU

Olayı duymuşsunuzdur; adam, sevgilisini öldürüyor, öldürmekle de yetinmeyip cesedini parçalara ayırıyor, çöp konteynerlerine atıyor. Gazetelerde okuduk; belediye işçilerinin o konteynerlerden birinde buldukları iki bacak, diz kapağı hizasından düzgün olarak kesilmiş, katil titiz biri. Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıp önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, fakat sonra bu ceza iyi hal nedeniyle 25 yıla indirildi. Yargıçlar, önlerine ceket-kravatla çıkan, boynu bükük durmaya özen gösteren katile bakıp hakkında, iyi halli yargısına varmışlar. Adam, şimdi 31 yaşında, 45 olduğunda cezaevinden çıkıp aramıza karışacak.

***

Cihan Kırmızıgül Galatasaray Üniversitesi öğrencisi, 22 yaşında. Şubat 2010da İstanbul-Çağlayanda bir durakta otobüs beklerken gözaltına alınmış. Nedenini sorduğunda, polisler boynuna doladığı puşiyi göstermişler. Meğerse aynı saatlerde birileri semtteki boş bir bakkaliye dükkânına molotofkokteyli atmış. Görgü tanıkları molotofkokteyli atanların da boyunlarında puşi olduğunu gördüklerini söyleyince kabak Cihanın başına patlamış.

Molotofkokteylini onun attığına ilişkin bir görgü tanığı yok, kanıt yok, delil yok. Ama boynundaki puşi nedeniyle eyleme katılmış olabileceği gözaltı gerekçesi olarak gösterilmiş. Cihan, 18 aydır Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu. Hafta içinde Beşiktaştaki 14. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesinin savcısı hakkında 45 yıl hapis cezası talep etti. Oysa bir önceki savcı beraat isteminde bulunmuştu. Nasıl bir çelişkiyse

Mahkeme heyeti savcının talebine uyar da istenilen cezayı verirse Bursadaki kadın katili de boş bir bakkaliye dükkânına molotofkokteyli attığı söylenen Cihan da aynı yaşlarda özgürlüklerine kavuşacak. Bir farkla, iyi halli katil 14.5 yıl yatarken, Cihan 23 yıl yatmış olacak.

***

Van depremi sonrası kentteki Çevik Kuvvet tarafından kullanılan eski Afet Müdürlüğü binası ile Şehit Koray Akoğuz Lisesinin o korkunç fotoğraflarını görmüşsünüzdür basında. Nedense her depremde, her sel felaketinde en fazla kamu binaları hasar görür. Haftalarca yazılır, çizilir, konuşulur fakat hiçbir şey değişmez. Onlar katil yapılardır”, çünkü müteahhitler en çok kamuya ait inşaatlardan çalarlar.

Bu niçin değişmez? Değişmez, çünkü Kamu İhale Yasası kamunun değil, müteahhitlerin çıkarları gözetilerek hazırlanmış bir yasadır. Milletvekillerinin çoğu ise müteahhitler tarafından yemlenirler; siyasetçilerin en sadık bağışçıları onlardır. Hal böyle olunca TBMMdeki siyasal partiler 12 Eylül artığı Seçim Yasası, mantık dışı baraj sistemi, Siyasal Partiler Kanunu gibi çıkarlarına işleyen başka her konuda olduğu gibi Kamu İhale Yasasının olduğu biçimiyle kalması konusunda da uzlaşırlar.

****

Bunların ille de ayakta tutmak için direndikleri Ceza Hukuku sisteminde bir katil ne kadar korkunç ve acımasız olursa olsun, eğer yargıçların önüne ceket-kravat çıkmışsa, boynunu da bükmesini biliyorsa iyi halli insan muamelesi görür. Boyuna takılan bir puşi ise kuşku nedenidir, kuşkulu kişi en yüksek cezalara çarptırılabilir. Gazeteciler, yazarlar, bilim insanları haklarında bir mahkûmiyet kararı olmaksızın aylarca, yıllarca özgürlüklerinden yoksun bırakılabilir. Temel insan haklarına aykırı bu hukuksuzlukların onlarca örneği varken, siyasal partiler Ceza Yasasının, Terörle Mücadele Yasasının değişmesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması doğrultusunda bir uzlaşmaya varamazlar.

Yukarıda da belirtildiği gibi uzlaştıkları konular doğal ki vardır. Bakın, en son futbolda şike nedeniyle verilecek cezaların aşağıya çekilmesi konusunda anlaştılar. AKP, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerinin ortak imzayla TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Sporda Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapıyor. Buna göre şike ve teşvik primi maddesinde yapılan değişiklikle, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis yerine, bir yıldan 3 yıla kadar şeklinde değiştiriliyor. Yani al 250 bin doları, ye golü, yat bir yıl içerde. Çıktığında zenginsin! Ne âlâ memleket!

İnsanda biraz utanma olur. Ama ya yoksa? Madem onları biz seçtik, o zaman utanmak bize düşer, aynaya her baktığımızda utanırız kendimizden

(Cumhuriyet)

[Bu yazı 1535 kez okundu]
Deniz KAVUKÇUOĞLU

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [29]
[4 Şubat 2013] CHP'ye Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği ... [30 Ocak 2013] Ulusalcılık Milliyetçilik Değildir ... [28 Ocak 2013] Dünden Bugüne CHP Milliyetçiliği ... [3 Aralık 2012] İslam ve Demokrasi ... [21 Kasım 2012] Hasta Toplum, Şiddet ve Terör ... [11 Kasım 2012] Devrimleri ve Devrimcileri Tartışmak ... [7 Kasım 2012] İleri Demokrasi ve Akademik Özgürlük ... [26 Eylül 2012] Yaşlı Değirmenci, Georgi Dimitrov ve Berlin'deki Yargıçlar ... [5 Eylül 2012] PKK Ne İstiyor? ... [1 Ağustos 2012] Çuvallamak ... [29 Temmuz 2012] 'Müslüman Demokratlık' ve AKP ... [25 Temmuz 2012] AKP Müslüman Demokrat Bir Parti Olabilir mi? ... [4 Temmuz 2012] Fıkra Gibi ... [27 Haziran 2012] Kılavuzu Karga Olanın. ... [2 Mayıs 2012] Tencere Yuvarlanıyor Kapağını Buluyor ... [7 Mart 2012] Çokdilli Bir Ülke Olmak ... [4 Mart 2012] 'Özgürlükçü Türkiye' ya da Bir Yandaş Yazar Denemesi ... [29 Şubat 2012] 4+4+4 Üzerine ... [27 Şubat 2012] Kolektif Demokrasi, Uzlaşma Kültürü ... [19 Şubat 2012] Yaşanmış Bir Korku Öyküsü ... [28 Aralık 2011] Aman, Açılmasın! ... [7 Aralık 2011] Hayat, Bir Balıkçı ve Socrates ... [27 Kasım 2011] Dersim: Kim, Kimden, Ne İçin Özür Dilemelidir? (1) ... [17 Ağustos 2011] Laik Bir Ülkede 'Tahammül Edilenlerden' Olmak ... [3 Temmuz 2011] Ne Yapmalı? ... [30 Mayıs 2011] Rüzgâr Dönüyor ... [25 Mayıs 2011] İçi Boş Lakırdılar ... [4 Nisan 2011] Hava Dönmektedir ... [28 Şubat 2011] Türkiye Büyük Millet Meclisi Gençleşmelidir ...
Deniz KAVUKÇUOĞLU
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™