Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Şaşırdınız mı: Libya'da şeriat ilan edildi...
25 Ekim 2011
Libya'da yeni devlet ilan edildi. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, devletin şeriata dayalı olacağını açıkladı. Abdülcelil'in ilk müjdesi, artık 4 kadınla evlenilebileceği oldu.
Libya'da aylardır anlatılan gerçeklere kulaklarını tıkayanlar için şaşırtıcı, olan bitenin farkında olanlar için ise beklenilen gelişme yaşandı. Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, şeriat devletini ilan etti.
Abdülcelil, Libya yasalarının şeriat yasalarını temel alacağını açıkladı. Bunun tam olarak nasıl bir model olacağı elbette henüz belli değil. Ancak Abdülcelil'in ilk icraatı, tam bir yıkıma uğramış olan ülkede başka her şeyden önce çokeşliliği yasaklayan kanunu kaldırmak oldu.
Abdülcelil, ileride faizin de yasaklanacağını ve bankacılık sisteminin islamcı model olan "katılım bankacılığı" temeline oturacağını açıkladı.
Bazı batı gazeteleri, açıklamaların "batı kapitalizmiyle daha fazla entegre olacağı umulan Libya'da bu beklentiyi tehlikeye attığı" yorumlarına yer verdi. Oysa bu tarz bankacılığın da batı bankacılık sistemiyle tam olarak entegre olabildiği ve aslında sadece adını değiştirerek yine faiz uygulamasını kullandığı biliniyor. Libya'nın muhtemelen örnek alacağı Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinde de bu sistem hakim ve bu ülkeler batıyla oldukça entegre...
(soL - Dış Haberler)
[Bu yazı 1242 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™