Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Körfez ülkeleri paralarını nereye yatırıyor?
21 Eylül 2011, Yaman TÖRÜNER
, Yaman TÖRÜNER

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Sudan’dan oluşan Körfez ülkeleri zannedildiği gibi paralarını ülkemize yeterli ölçüde getirmiyorlar ve ülkemizle ticaret yapmıyorlar.
Avrupa Komisyonu ve Dünya Bankası verilerine göre, Körfez ülkeleri 2003-2008 yılları arasında yatırımlarını oransal olarak aşağıdaki ülkelerde yaptılar:Görüldüğü gibi ABD ve Avrupa, Arap sermayesinden ve yatırımlarından en büyük payı alıyor.
Arap ülkelerinin son iki yılda yaptığı büyük yatırımlara bir göz atarsak aşağıdaki 4 yatırımın öne çıktığını görüyoruz:

* 2009 yılında International Petroleum Investment Company of Abu Dhabi’nin Brezilya’da yaptığı bankacılık yaptırımı 328 milyon doları buldu. 
* 2010 yılında, Qatar Investment Authority’nin 500 milyon dolar ve Damac and Crescent Group’un 800 milyon dolar Rusya’ya yatırımı vardı.
* Hint şirketlerinin Suudi Arabistan’da 500’den fazla ortak şirket aracılığıyla yaptığı yatırım, 2010 Mart ayı itibariyle 2 milyar doları bulmuştu. Bu yatırımlar, önemli ölçüde Suudi parası ile gerçekleşti.
* Saudi Petrochemicals Company(SABIC), 2011 Mayıs itibariyle Çin’de 4 milyar dolar tutarında bir yatırım yapmış durumda.

Ticarete gelince
International Trade Center’ın verilerine göre 2010 yılında Körfez ülkeleri ABD ile 72.5 milyar dolar, Avrupa ülkeleri ile 122.3 milyar dolar ve Japonya ile 115.5 milyar dolar ticaret yapmış durumda. Bu rakamlar, ithalat ve ihracatın toplamını gösteriyor.
2010 yılında Körfez ülkelerinin, Türkiye dahil en hızlı gelişen ülkelerle yaptığı çift taraflı ticaret toplamı ise “milyar dolar” olarak şöyle:Anlaşılan o ki, Körfez ülkelerinin ülkemize yatırımı veya onlarla ticaret cari açığımızı kapatacak büyüklükte değil ve bu ülkelerle çok daha fazla işbirliğine gidilmesi gerekiyor.

(Milliyet)

[Bu yazı 1516 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™