Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Acılarımız bize yol göstersin
20 Ağustos 2011, Yalçın DOĞAN
, Yalçın DOĞAN

İKİ kişi terörde hayatını kaybediyor İspanya’da, bizde PKK’nın eş anlamlı terör örgütü ETA’nın saldırısı sonucunda.

İki kişinin cenaze törenine İspanya’da tam bir milyon insan katılıyor. Terörü lanetlemek üzere. ETA geri çekilmek zorunda kalıyor.
Bizde bir buçuk ayda şehit sayısı 50’ye yaklaşırken, her cinayeti artık sanki kanıksıyoruz. Toplumsal acımız sanki bir gün sürüyor, çünkü ertesi gün bir başka acıya uyanıyoruz.  O acı orada kalıyor, İspanya’daki gibi acıyı içselleştirmek yok.
Bu toplumsal ruh hali çok tehlikeli. Terörle yaşamaya alışmak, teröre yol açan temel sorundan uzaklaşmak anlamını taşıyor.
Hiç bir şey değişmeyecek, otuz yıldır nasıl gidiyorsa, öyle gidecek, kanıksaması. Bir terör-bir sınır ötesi operasyonu, bir terör-bir hava harekatı. Tekrardan ibaret, dön baba dönelim.
Kürt Sorununa böyle çözüm bulamayacağımız ortada, zaten bulamamışız.
PLAN YÜRÜYOR
PKK gözünü karartmış, terörü iyice azgın hale getirirken, diğer yandan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bölgede öngördüğü siyasal planı adım adım uyguluyor.
PKK’nın Silvan saldırısı ile eş zamanlı olarak, DTK demokratik özerkliği ilan ediyor. Silvan’da on üç asker şehit düşüyor.
PKK’nın Çukurca saldırısı sonrasında ise, DTK’nın demokratik özerkliğin pratikte nasıl uygulanacağına dönük ayrıntıları belli oluyor. HES’lere karşı çıkmaktan, kendi özerk futbol ligi, halk sağlığı merkezleri, devletle ilişkilerine kadar kararlar alıyor.
Bir coğrafya çiziliyor, o coğrafyanın nasıl yönetileceği ilan ediliyor.
Türkiye şehitleri ve hava harekatı ile uğraşırken, PKK terörle Türkiye’yi acılara boğuyor, öte yandan DTK amacı doğrultusunda adımlarını eksik etmiyor.
HERKESLE DİYALOG
PKK’ya şu ya da bu biçimde 26 ülke eşlik ediyor.
Kimi PKK’nın orada örgütlenmesine ses çıkarmıyor, kimi propaganda faaliyetine göz yumuyor, kimi silah satışını sürdürüyor, kimi para trafiğine ortak oluyor. Bazıları ara sıra, PKK terör örgütüdür, diyerek sözüm ona bizim arkamızda duruyor gibi yapıyor, bazıları ara sıra PKK’nın bürolarını basıyor, ama sonrasında pek bir şey çıkmıyor.
Dışarıda ve içerde durum böyle iken, Türkiye terörle mücadelenin ötesinde düşünmek zorunda.
Zaten böyle olmasa da, Kürt Sorununu çözmek için düşünmek zorunda. Bunun için cümle aleme korku salmak yerine, şimdi değil, bir süre sonra, “konuşun, tartışın, öneriniz ne” diye sormak zorunda. “Tarihi bir fırsat yakaladık” sözleriyle toplumu yanıltmadan.
En uzak durduklarına, en sevmediklerine, en hasım gördüklerine sormak zorunda.
Bu sorunu çözmeden hayatın akışını istediğimiz gibi yönlendirmek çok zor. Farklı yorumlar var, “bizim başka meselelerimiz de var” türünde. Bence yanlış. Bana göre, en acil, hepimizin bugününü ve geleceğini belirleyecek en hayati sorun bu. Aksi yanılgı olur.
Şu anda acıyla kıvranıyoruz. Acılarımız bize yol göstersin.

(Hürriyet 20.08.2011)

[Bu yazı 1713 kez okundu]
Yalçın DOĞAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [32]
[21 Şubat 2013] Amiralden enerji konferansı ... [8 Şubat 2013] Tuncay dimdik, Ergenekon'u ezberlemiş ... [2 Şubat 2013] 'Abdest; sizin Mustafa Kemaliniz; faşistler' ... [30 Ocak 2013] Genel başkanın yumruğu ... [20 Kasım 2012] Esad: 'Bu laiklik savaşıdır' ... [13 Kasım 2012] 'Güneşi göster' ... [10 Kasım 2012] Şu çılgın Mustafa Kemal ... [1 Kasım 2012] Türkiye işkencede sözünü tutmadı ... [26 Eylül 2012] Bu mu Adil Yargılama ... [25 Eylül 2012] Balyoz'da koramiralin mektubu ... [21 Eylül 2012] BDP seçmeninden büyük sürpriz ... [6 Eylül 2012] Anlaşılan devlet yolsuz kaldı ... [19 Haziran 2012] Bir kaç milyon kişi hapse girebilir ... [30 Mayıs 2012] Yakında Meclis'te kıyamet kopacak ... [17 Mayıs 2012] AA'yı izle, 'eşsiz avantaj' yakala ... [16 Mayıs 2012] Bu kameralar neden var ... [29 Mart 2012] Türkçesi titretiyor, kendisi yürü ya kulum ... [24 Mart 2012] Arap Baharı'ndan Arap cehennemine ... [21 Şubat 2012] Ama seçilmişler hâlâ hapiste ... [20 Ocak 2012] Nerede örgüt var nerede yok ... [6 Ocak 2012] Cemaat ve AKP -şimdilik- aynı tastan su içmiyor ... [10 Aralık 2011] Aaaaa, savcının görevi müftüye ... [11 Kasım 2011] Van'da hasar tespiti soruları ... [4 Kasım 2011] Yargıtay'a armağan: Önceki hükümet programı ... [13 Ekim 2011] Tek yanlı adalet ... [8 Ekim 2011] Anayasa sihirli değnek olmayacak ... [20 Eylül 2011] Ganz Unten (En Alttakiler) ... [3 Eylül 2011] İki bin beş yüz yıl önce mahkemeler bir günde bitiyor ... [23 Ağustos 2011] Hukuk bir kez susmaya görsün ... [22 Haziran 2011] Güneydoğu'da asker sandıklarından AKP çıktı ... [5 Mayıs 2011] Benzin pompaları, vergi memuru gibi ... [11 Aralık 2010] Arkadaşlar, Kürtler gidiyor sanki ...
Yalçın DOĞAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™