Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Muhbirlik'te yeni dönem: Valiler her ay muhtarlarla görüşüp rapor hazırlayacak
26 Aralık 2016

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara ‘muhbirlik’ çağrısı yapmasının ardından harekete geçen içişleri bakanlığı genelge yayınladı. Buna göre valiler, her ay düzenli olarak muhtarlarla buluşacak ve istihbarat raporlarını bakanlığa iletecek.

Erdoğan, sıklıkla muhtarlarla bir araya geliyor. (Fotoğraf: Reuters)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Ak Saray’da gelenekselleştirdiği muhtarlar toplantısında, ‘milli seferberlik’ ilan ettiğini duyurmuş, ‘terör örgütleri’ne karşı muhtarları ‘görev’e çağırmıştı: “Muhtarlarımıza da görev düşüyor. Hangi evde kim var kim yok bunu bilmelisiniz. Zaten bir muhtar bunu bilmiyorsa görevini tam olarak yapamıyordur. Bunlar güvenlik güçlerine bildirilmelidir.”

‘Müracaat beklemeyin’

İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu, tüm valiliklere gönderdiği genelgede, her ay düzenli olarak muhtarlardan bilgi alınmasını istedi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, ‘Vatandaşla Buluşma’ başlığını taşıyan genelgede, şunlar kaydedildi: “Valilerimiz ilde devletin ve hükümetin temsilcisi, il genel idaresinin başı ve mercii konumundadır. Bu sıfatları ile vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini alıp değerlendirmekle görevlidirler. Bu görevlerini yerine getirirken vatandaşlarımızın kendilerine veya ilgili idari birimlere ‘müracaatları beklenmeden’ toplumun tüm kesimlerine daha geniş bir şekilde ulaşılmalıdır.”

Muhtarların istihbaratı bakanlığa gidecek

Valilerin başkanlığında yapılacak bu toplantı basına kapalı olacak ve kaymakamlar, il idare şube başkanları ve toplumun farklı kesimlerinden kişiler katılacak. Ardından valiler, sadece muhtarlarla da toplanacak.

Ayrıca ilçe, bölge ve köylerde de devlet temsilcileri yurttaşlarla da her ay bir araya gelecek ve ‘istek, şikâyet ve öneriler’ alınacak. Toplantının sonunda hazırlanan raporlar bakanlığa gönderilecek.

Bakanlık daha önce de ‘Muhtar Bilgi Sistemi’ kurarak muhtarlardan bilgi alıyordu.

 

Diken

 

[Bu yazı 2235 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™