Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ'NE İPTAL DAVASI
15 Şubat 2016

Ankara Barosu, avukatları ilgilendiren o vekalet ücreti için dava açtı

Ankara Barosu, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin aynı suçtan beraat eden sanıklar için sanıkların avukatına tek vekalet ücreti ödenmesini öngören maddesinin iptali için Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu Başkanlığı tarafından Danıştay’a sunulan dava dilekçesinde, Resmi Gazete’de 21 Aralık 2015 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin 14. maddesinin 4. fıkrasının Avukatlık Kanunu’nu açıkça ihlal ettiği vurgulandı.

Dilekçede, söz konusu fıkrada yer alan “Beraat eden ve kendisini vekil ile temsil ettiren sanık yararına Hazine aleyhine maktu avukatlık ücretine hükmedilir. Beraat eden sanıklar birden fazla ise beraat sebebi ortak olan sanıklar müdafii lehine tek, beraat sebebi ayrı olan sanıklar müdafii lehine ise ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur” cümlesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Dava dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

[Bu yazı 1596 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™