Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU?
8 Temmuz 2011, Ali ER
, Ali ER
TBMM Genel Kurulunda, Lübnan'daki BM geçiçi görev gücü (UNIFIL) bünyesindeki TSK unsurlarının görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere onaylandı.
 
Tezkerenin görüşülmesi sırasında hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı Gönül; “Ortadoğu'nun huzuru açısından Lübnan ile ilişkilerin son derece önemli olduğunu” vurgulamış, Lübnan'ın tüm bölgenin istikrarı bakımından kilit mevkiinde olan bir ülke olduğuna dikkati çekmiştir.  Sayın Gönül’e göre; “Bu kapsamda Türkiye, Lübnan'daki insani sorunların hafifletilmesine gerekli katkıda bulunmuş, Lübnan ve Filistin halkına acil insani yardımlarını sürdürmüştür''
 
Sayın Bakanın sözlerine karşılık; İsrail’e hayırlı olsun demekten başka ne diyebiliriz ki? “Kel alaka! Yine münafıklık yapmayın” diyenleri duyar gibi oluyorum; öyleyse nedenini açıklayalım. “Libya; İran için sondan kaç adım öncesi?”[1] başlıklı yazımda daha önce dikkat çekmeye çalışmıştım. “ABD için İran’a yönelik bir harekâtta, bölgede İsrail’e doğrudan tehdit olabilecek askeri oluşum ve politik güç odaklarının kontrol altında tutulması zaruridir.”
 
Olası bir ABD/İsrail-İran çatışmasında, İsrail’e İran dışından doğrudan tehdit olabilecek en yakın ve etkin askeri güce sahip oluşum Gazze’de Hamas, Lübnan’da ise; Hizbullah’tır. Devlet olarak ise Suriye’dir.
 
İsrail 2006’da Lübnan’a yaptığı saldırı ile Hizbullah'ın askeri olanak ve yeteneklerine önemli bir darbe vurmuş ve aynı zamanda Suriye’ye de ilk gözdağını vermiştir.
 
İsrail’in Lübnan’a yaptığı saldırıdan sonra Hizbullah Lübnan’da politik olarak güçlenmiş olsa da, Hizbullah’ın İsrail’e tehdit olabilecek askeri olanak ve yetenekleri Lübnan’da Mehmetçiğin de görev aldığı BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) tarafından sınırlandırılmış ve kontrol altında tutulmaktadır. Bu görev 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı[2] ve UNIFIL görev talimatında da yer almaktadır.
 
Bu nedenle UNIFIL, hâlihazırda Lübnan halkından çok İsrail’in güvenliğine hizmet etmektedir.
 
Diğer taraftan “Arap Baharı” gün geçtikçe sararmaktadır. Hamas’ın Filistin’de iktidara geldiği gibi, Eylül 2011’deki seçimde Mısır’da iş başına gelme olasılığı yüksek olan Müslüman Kardeşler iktidarı, fiilen Mısır Ordusunun kontrolüne geçmiştir. Ordu kontrolündeki demokratik(!) Mısır’ın İran’a destek verme olasılığı kalmamış görünmektedir.
 
İran’ı desteklemesi en muhtemel Arap Lideri olan Kaddafi de devre dışı bırakılmakta ve olası bir petrol krizini derinleştirebilecek petrol kaynakları kontrol altına alınmaktadır.
 
Suriye’deki gelişmeler de Mısır ile paralellik içindedir. Mısır’da olduğu gibi ehlileştirilmiş Müslüman Kardeşlerin Suriye’de iktidara ortak olması uzak bir olasılık değildir. Doğaldır ki Suriye’nin İran’ı desteklemesi de yakın vadede olası değildir.
 
Bu genel resim içinde “Mavi Marmara” gemisinde yapılan katliamın yüreğimizi dağlayan acıları henüz sönmemişken, Mehmetçiğin UNIFIL’deki görev süresi bir kez daha TBMM tarafından uzatılmıştır. Bu sanki İsrail’e yaptığı katliamın ardından verilmiş özel bir ödüldür. Teklifi yapan kimdir? “one minute” ile isim yapan, Hamas, Hizbullah ve İran üçgenindeki sarsılmaz duruşu ile yeni bir kimlik kazanan Türkiye’nin “ustalaşmış” AKP iktidarıdır. Bunun arkasında mutlaka bizim bilmediğimiz, ama “bir bilenlerin” bildiği “Stratejik derinlik” vardır.
 
Ancak unutmayalım ki İsrail, Lübnan saldırısından sonra 2006-2008 yılları arasında, Hizbullah’tan gelebilecek tehditlere karşı Türkiye’nin de içinde bulunduğu UNIFIL’de görev yapan devletleri ve Birleşmiş Milletleri kullanarak kendisine ikinci büyük tehdit Hamas için güç geliştirmiştir. Bunun sonucu olarak İsrail, tüm insanlığı ayağa kaldıran Gazze saldırısını 2008 yılı sonunda  fütursuzca icra etmiştir.
 
Daha açık bir ifade ile maalesef UNIFIL Gazze saldırısı planlanırken İsrail’in Lübnan sınırında Hamasa karşı kuvvet ayırması ihtiyacını ortadan kaldırmış ve sıklet merkezi ile Gazze’ye saldırı için güç geliştirmesini ve daha fazla kuvvet ayırmasını kolaylaştırmıştır. UNIFIL’in fiilen sağladığı bu yardım sayesinde İsrail, Hamas’ın askeri tehdit olabilme yeteneğine de Gazze’de harp hukukunu dahi askıya aldığı katliam ile en büyük darbeyi vurmuştur.
 
Gazze halen abluka altındadır; Hamas’ın İsrail’e askeri tehdit olabilecek olanak ve yeteneklerini geliştirmesi bu abluka altında mümkün değildir. İsrail bu abluka nedeniyle bütün dünyaya meydan okumaktadır. Yaptığı deniz haydutluğunun arkasında durmakta; bırakın özür dilemeyi, gerekirse yine orantısız güç kullanabileceğini ve masum insanları katledebileceğini alenen beyan etmektedir.
 
İsrail’in bu kararlılığı, İran için saldırı hazırlıklarının geri dönülmez bir şekilde son aşamaya girdiğini göstermektedir.  Bu konuda ikna edici emareleri her gün basından takip etmek mümkündür. İsrail'in en güçlü ve gelişmiş nükleer savaş başlıklı cephaneye de sahip olduğu iddia edilen denizaltılarını İran’a yönelik Basra körfezinde konuşlandırdığı bilinmektedir. Üstüne üstlük İran ile olası bir çatışma durumunda İsrail’in sivil savunma tatbikatları basında yer almaktadır.  ABD armadası ise, kâh Afganistan örtüsü altında kâh açıkça İran’a karşı yıllardan beri bölgededir. Bahreyn’deki deniz üssünün güvenlik riski nedeniyle Bahreyn’in “Arap Baharı” yeşeremeden solmuştur.
 
Artık İran’a saldırı için uygun gerekçe yaratılmaya çalışılmakta ve uygun zaman kollanmaktadır. Aslında Lübnan ve Gazze saldırılarının arasındaki iki yıllık süreye bakarsanız, bu bile İran’a karşı saldırı için geri sayımın sona yaklaştığını göstermektedir.
 
Sonuç olarak;  Mehmetçiğin UNIFIL’de aldığı görev ile İsrail’in “Mavi Marmara” katliamı aynı anda düşünüldüğünde,  İsrail’in “Güvenliği” ve buna dayalı “İran’a Saldırı Hazırlıkları” planına bağlı olarak, hükümetimiz ile ortak bir paydada buluşulduğunun işaretini vermektedir.
 
İşte bu nedenlerle “Ustalaşmış” AKP İktidarı UNIFIL’de görev yapan Türk Birliklerinin görev süresini uzatmak yerine, çekme kararını alabilseydi; işte o zaman “one minute” ile isim yapan, Hamas, Hizbullah ve İran üçgenindeki sarsılmaz duruşu ile yeni bir kimlik kazanan Türkiye’nin duruşu Stratejik bütünlük içinde görülebilirdi.
 
Ancak şimdi UNIFIL’de Mehmetçiğin göreve devam etmesi üzerinde söylenecek tek söz vardır;  bu ne perhiz ,  bu ne lahana turşusu?
[Bu yazı 2925 kez okundu]
Ali ER

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [44]
[1 Ağustos 2016] 'Ordunun denetim ve kontrolü iktidarda değil Meclis'te olmalı' ... [7 Aralık 2015] AL SANA GÜÇ TESTİ ... [16 Eylül 2015] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [26 Mayıs 2015] Havuzlu Çıkarma Gemisine 1 Milyar Dolarlık Kaynak ... [22 Nisan 2015] Diyadin'de HDP'ye Seçim Barajı Kumpası ... [19 Şubat 2015] İÇ GÜVENLİK DEĞİL "DEMİR ÖKÇE" YASASI ... [20 Kasım 2014] ÇÖZÜM SÜRECİNE "ÜÇÜNCÜ GÖZ" ... [19 Mayıs 2014] "Kumpasa" Karşı TBMM Nerede? Adalet Nerede? ... [30 Eylül 2013] Doğudan Yükselen Stratejik Ortak Çin? ... [6 Eylül 2013] KIRMIZI ÇİZGİLER BLÖF KALDIRMAZ ... [25 Haziran 2013] GEZİ PARKI DİRENİŞİ VE SONRASI ... [13 Mayıs 2013] Reyhanlı Saldırısına NATO 'nun olası desteği ... [5 Mart 2013] ÇÖZÜM MÜ? ÇÖZÜLME Mİ? ... [18 Ocak 2013] İmralı Süreci ve Riskler? ... [25 Kasım 2012] Askeri Vesayet ve Darbelere Karşı İlk Adım ... [20 Kasım 2012] KAPIMIZI ÇALAN KÜRT BAHARI ... [10 Kasım 2012] Obama'nın Küresel Seçenekleri ... [31 Ekim 2012] MEHMETÇİK SURİYE'DE NE İÇİN SAVAŞACAK? ... [5 Ekim 2012] TEZKERENİN ARDINDAN ... [4 Eylül 2012] KÜRT SORUNUNDA TEŞHİS VE TANIMIN ÖNEMİ ... [18 Temmuz 2012] SURİYE KARASULARINDAKİ ENKAZI ÇIKARMAK? ... [10 Temmuz 2012] Füze Değilse Ne? ... [21 Haziran 2012] PKK SİLAH BIRAKIR MI? ... [10 Haziran 2012] TÜRKİYE'DEN KENDİ KALESİNE GOL! ... [20 Mayıs 2012] WSJ'NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ... [15 Şubat 2012] MİT KRİZİNDE GÖZDEN KAÇAN ... [4 Şubat 2012] HEDEF İRAN ... [27 Ocak 2012] KÜRECİK RADARI ... [11 Ocak 2012] Kim Kandırılmış Genç? Kim Terör Örgütü Üyesi? ... [21 Aralık 2011] ARAP BAHARINA MODEL; HANGİ TÜRKİYE? ... [23 Kasım 2011] TÜRKİYE SURİYE'DE NE ARIYOR? ... [19 Ekim 2011] TERÖR: KAN ÜZERİNDEN POLİTİKA ... [2 Ekim 2011] KARA HAREKÂTI AŞKI ... [21 Eylül 2011] DOĞU AKDENİZ'DE TSUNAMİ RİSKİ ... [5 Eylül 2011] BM PALMER RAPORU: KAZANANLAR VE KAYBEDENLER ... [1 Ağustos 2011] KOMUTANLARDAN DEMOKRATİK FERYAT ... [6 Haziran 2011] KARAR GÜNÜ ... [10 Mayıs 2011] Terörle Mücadelede ABD ile yaşanan sorunlar: Efsane mi? Yalan mı? ... [18 Nisan 2011] ON İKİ YIL ISRARI ... [13 Nisan 2011] LİBYA; İRAN İÇİN SONDAN KAÇ ADIM ÖNCESİ? ... [7 Ocak 2011] 2011 YILINA GİRERKEN ... [15 Aralık 2010] ATEŞLİ SİLAHLAR SİLAH KANUN TASARISI ... [5 Aralık 2010] TSK'NİN SİVİL DENETİMİ ... [23 Kasım 2010] EMPERYALİZMİN ODAĞINDAKİ TÜRKİYE ...
Ali ER
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™