Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Adliyedeki yasak aşk savcıyı yaktı
20 Ocak 2016

Bir zabıt katibi, savcı sevgilisine uzman çavuş eşini kendisini aldatıp aldatmadığını öğrenmek için hukuksuz dinleme kararı aldırdı. Ortaya çıkan olayda katip ve savcı hapis cezası aldı.


Trabzon'un Sürmene İlçe Adliyesi'nde zabıt katibi olarak görev yapan evli aynı adliyede görev yaptığı savcı İ.K. ile A.C., arasında duygusal bir yakınlaşma oldu. Savcı ile adliye lojmanlarında gizlice buluştuğu iddia edilen A.C., sevgilisi savcı İ.K.'dan, eşinin cep telefonlarını dinletmesini istedi.

Savcı İ.K., telefon kayıtlarına ulaşmak için hakim arkadaşından İ.B.'den gizli bir soruşturma yaptığını belirterek, yardım istedi. Israrlara devam eden A.C.’yi kırmayan savcı İ.K., hakim arkadaşı İ. B.’den gelecek haberi beklemeden sahte bir soruşturma numarası ile iki ayrı telefonun görüşmesinin kayıtlarını istedi.
 
Eşinin savcı ile ilişkisi olduğunu öğrenen uzman çavuş N.C. savcıyla yaptığı telefon görüşmesini kaydetti. N.C. bu kaydı, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdi. Bunun üzerine savcı İ.K. Ağrı'ya gönderildi, katip A.C. ise Çaykara ilçesinde görevlendirildi. Haklarında görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik, kişisel verilerin hukuka aykırı elde edilmesi ve cinsel saldırı iddiasıyla dava açıldı.

Meslekten ihraç oldu

Savcı ve hakim görevine devam ederken, zabıt katibi A.C. ise meslekten ihraç edildi. Ancak açtığı dava ile A.C., Burdur Adliyesi'nde yeniden göreve başladı. 

Cezayı 5 yıl erteledi 

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İ.K. ve A. C. hakkında görevinin gereklerine aykırı hareket ederek kişinin mağduriyetine neden olduğu gerekçesiyle 1'er yıl 15 gün hapis cezası aldılar. Mahkeme iki sanık hakkında 5 yıl süreyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 
 
Mahkeme ayrıca cinsel saldırı suçundan savcı İ.K.'nın beraatine hükmetti. Savcıya yardım ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan Hakim İ.B.'ye verilen 10 ay hapis cezası ise 5 yıl süreyle ertelendi.
 
BUGÜN GAZETESİ

[Bu yazı 977 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™