Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Gerçeği açığa çıkardım diye Erdoğan beni hapse attırdı
29 Aralık 2015

 MİT TIR’larıyla ilgili haber nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan yazısında, ‘devlet sırı‘ veya ‘devlet güvenliği‘ gerekçesinin, devletin suç işlemesine izin vermeyeceğini söyledi.

can dundar 2

BBC Türkçe’nin aktardığı Erdoğan ve Suriye ile ilgili gerçeği açığa çıkardım. Bunun için beni hapse attırdı’ başlıklı yazıda, Can Dündar, Suriye’ye insani yardım malzemesi taşıdığı iddia edilen MİT TIR’larında silah taşındığına dair görüntüleri yayınlama ve tutuklanma sürecini anlattı.

MİT TIR’larının Suriye’ye geçişi sırasında durdurulmasının ardından Erdoğan ve AKP’nin bu olayın üzerini kapatmaya çalıştığını vurgulayan Dündar, “Ancak Mayıs 2015’te Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığım Cumhuriyet gazetesi bu olayın görüntülerine ulaştı. Kamyonun silah dolu olduğu çok açık görülüyordu. İstihbarat servisinin bir komşu ülkede yaşanan iç savaşa yasa dışı olarak silah taşıdığı belgelenmişti. Bu büyük bir haberdi. Fotoğraflarla operasyonun ayrıntılarını yayımladık. İnternet sitemize de görüntüleri koyduk” ifadelerini kullandı.

Haberi yalanlamadı, tehdit etti

Bu haber üzerine Erdoğan’ın zor durumda kaldığını ifade eden Dündar,“Haberi yalanlamadı. Bunun yerine yayını sansürlemeyi ve sorumlu gazeteciyi, yani beni tehdit etmeyi seçti. Devlet kanalında, “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu” dedi. Görüntülerin “devlet sırrı” olduğunu ve bunları yayımlamanın “casusluk” faaliyeti olduğunu ekledi. Dahası bunun devletin değil kendi sırrı olduğunu teyit edercesine savcılığa bireysel suç duyurusunda bulundu. Benim için vatana ihanet ve casusluk amacıyla gizli bilgiyi ele geçirip yayımlamaktan iki müebbet hapis cezası talep etti. Bu, devletin cumhurbaşkanının arzularının ceza mahkemesi yargıçları tarafından emir olarak kabul edildiğini çok iyi bilen bizlerin tutuklanacağının göstergesiydi. Nitekim 26 Kasım’da, Jandarma’nın ‘Evet MİT tırlarında silah vardı’ haberini yapan Ankara temsilcimiz Erdem Gül’le birlikte tutuklandım” dedi.

Toplumun çıkarlarına en çok neyin hizmet ettiğine kim karar verir?

Devletin güvenlik ihtiyacı, halkın bilme hakkıyla çelişince öncelik kimindir?‘ diye soran Can Dündar, yazısına şöyle devam etti:“Güvenliğe tehdit, hükümetin medyayı susturma girişimine gerekçe olabilir mi? “Devlet sırrı” mührü yönetimlerin kirli işlerini örtmek için bir örtüye dönüşürse, bunu yırtıp atmak gazetecinin görevi değil midir? Toplumun çıkarlarına en çok neyin hizmet ettiğine kim karar verir?”

‘Devlet sırrı’, suç işlemeye izin vermez

Casusluk suçlamasıyla karşı karşıya olan ve İstanbul’da hücreye atılan bir gazeteci olarak‘ bu sorulara yanıt aradığını belirten Dündar, yazısını şöyle sonlandırdı: “Ve vardığım sonuç şu ki, hiçbir ‘devlet sırrı’ etiketi ya da ‘devlet güvenliği‘ gerekçesi, devlet suçuna izin vermez. Bu nedenle kendimi Winston Churchill’in sözleriyle savunuyorum: ‘Resmi Sırlar Yasası, ulusal savunma için çıkarıldı… ve gerçeğin gizlenmesinde kişisel çıkarları bulunan hükümet yetkililerini korumak için kullanılmamalı.

 

[Bu yazı 791 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™