Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Yargıtaydan 'hamamda kese' fotoğrafı kararı
25 Aralık 2015

Yargıtay, hakkında yolsuzluk iddiası bulunan oda başkanının, hamamda kese yaptırırken çektirdiği fotoğraflar kullanılarak haber yapılmasını özel hayatın gizliliğini ihlal saymadı.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, hakkında yolsuzluk iddiası bulunan oda başkanının, hamamda kese yaptırırken çektirdiği fotoğraflar kullanılarak haber yapılmasının, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturmadığına hükmetti.

Konya'da Bakkallar Bayiler Odasının bazı yönetim kurulu üyeleri, oda başkanı Süleyman Y. hakkında yolsuzluk iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Yönetim kurulu üyeleri, konu hakkında basına da bilgi verdi.

Üyelerden biri oda başkanının eğitim toplantılarının birinde hamamda kese attırırken çekilen fotoğrafını da paylaştı. Bazı internet sitelerinde Süleyman Y. hakkında hamamda çekilmiş fotoğrafının kullanıldığı haberler yer aldı.

Süleyman Y, kese yaptırırken rızasıyla çekilen fotoğraflarının, rızası dışında basın yoluyla yayınlanmasının özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğu iddiasıyla yönetim kurulu üyeleri hakkında dava açtı.

Konya 2. Asliye Ceza Mahkemesi, toplanan deliller ve alınan beyanlara göre atılı suçun yasal unsurları itibarıyla oluşmadığı gerekçesiyle sanıkların beraatine karar verdi.

Yerel mahkeme kararında, şikayetçinin bir oda başkanı olması nedeniyle hakkındaki iddiaların kamuyu ilgilendirdiği, söz konusu haberin küçük düşürücü ve hakaret unsuru taşıyan ifadeler içermediği belirtildi.

Fotoğrafın iddiaları destekler mahiyette delil maksadıyla yayınlandığı, fotoğrafın çekildiği hamamın herkese açık olduğu, bu nedenle özel hayatın gizliliğinin söz konusu olamayacağı kaydedildi.

 

Anadolu Ajansı

 

 

[Bu yazı 921 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™