Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Tezkereye Onay Çıktı, Almanya da Suriye'de IŞİD'i Vuracak!
4 Aralık 2015

Alman parlamentosu, Suriye'de IŞİD operasyonları tezkeresini onayladı.

Almanya Federal Meclisi'nde, hükümete IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek için askeri unsurların Suriye'ye gönderilmesi yetkisi veren tezkere kabul edildi.

Meclis'te yapılan oylamada 445 milletvekili tezkereye onay verirken, 146 milletvkili karşı yönde oy kullandı. 7 milletvekili de çekimser kaldı. Toplam 598 milletvekilinin katıldığı oylamada hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) tezkere için "evet" oyu kullandı. Muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller Partisi ise karşı çıktı.

Böylelikle Suriye'de görev yapacak 6 Tornado keşif uçağı, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle'ü korumak için bir firkateyn ve bir yakıt ikmal uçağından sorumlu bin 200 personelin görev süresini bir yıl olarak belirleyen tezkere kabul edildi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Milletvekili Norbert Röttgen, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Avrupa'nın Ortadoğu'da sorumluluk alması gerektiğini belirterek, Suriye'ye Almanya'dan askeri unsurların gönderilmesinin Almanya ve Fransa'nın güvenliği için de önemli olduğunu söyledi.

Röttgen, siyasi bir plan olmadan DAEŞ terörüne karşı askeri müdahalenin başarısız olacağını ancak askeri varlık göstermeden de diplomasinin başarıya ulaşamayacağını vurguladı.

Görev anayasaya ve uluslararası hukuka uygun

SPD'nin savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, Alman askeri unsurlarının Suriye gönderilmesinin anayasaya aykırı olduğunu savunan muhalefete yanıt vererek, "Bu görev açık bir şekilde anayasaya ve uluslararası hukuka uygun" ifadesini kullandı.

 Almanya'nın Fransa ile dayanışma içinde olduğunu belirten Arnold, Alman askerlerinin gönderilmesinin risk taşıdığını ancak bir maceraya girişilmediğini kaydetti.

 Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter ise Alman hükümetinin Suriye'ye askeri unsur göndermesini, plansız ve iyi düşünülmemiş olarak niteledi.

 Avrupa'da gerçekleşen son terör saldırılarından dolayı bundan sonra yapılacak şeylerin zekice analiz edilerek soğukkanlılıkla girişilmesi gerektiğini belirten Hofreiter, Alman hükümetin ise burada bir stratejisinin bulunmadığını savundu.

Hofreiter, Suriye'de siyasi bir çözüm için de herhangi bir planın bulunmadığını kaydetti.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Sahra Wagenknecht de DAEŞ'e karşı Alman askerlerinin gönderilmesinin tehlikeli ve temelden yanlış olduğunu vurgulayarak, "Savaş her şeyi daha da kötü yapıyor" dedi.

Yapılan askeri müdahalenin DAEŞ'i zayıflatmayacağını ileri süren Wagenknecht, savaşın yeni terör üreteceğini, bunun Afganistan'da görüldüğünü kaydetti.

 

 

http://www.sondakika.com/haber/haber-alman-meclisi-nden-suriye-ye-askeri-unsur-7938480/

 

[Bu yazı 873 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™