Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Davaya stajyer hâkim baktı, avukatlar isyan etti
1 Aralık 2015

Cemal DOĞAN / GAZETE HABERTÜRK

Ankara Adliyesi’nde önceki hafta yargı tarihinde görülmemiş bir olay yaşandı.

Ankara 3. Çocuk Mahkemesi’nin iki asli hâkimi Antalya’daki bir seminere gidince, Ankara Adli Yargı Komisyonu duruşmalar için Asliye Ceza Hâkimi H.D.’yi görevlendirdi. İddiaya göre, H.D. de 18 Kasım’daki duruşmaya gitmeyince duruşmalara, mahkemede görevli stajyer hâkim çıktı. O gün mahkemede duruşması bulunan Avukat İlke Yakupoğlu Ergün, olayla ilgili tutanak tuttu.

Avukat Ergün, yaşananları tutanakta şöyle anlattı:

"Kâtiplere duruşmanın nasıl yapıldığını, hâkimin nerede olduğunu sordum. Hâkimin olmadığı, duruşmanın stajyer hâkimlerce yapıldığı söylendi. Bu esnada beyan vermekte olan bir vatandaşa, stajyer hâkimin 'Onu geç, şunu anlat' dediğini duydum, bariz bir şekilde yargılama yapıldığını fark ettim. O sırada yanımda, meslektaşım Özlem Nalçakar da vardı..."

HUKUKÇULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Olay, Ankara’daki avukatlar arasında büyük tepkiye neden oldu. Hukukçuların internet üzerinde sorunlarının tartışıldığı “Avukat - Hâkim - Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza” platformunda gündeme gelen olayla ilgili tepkiler şöyle:

* Yrd. Doç. Dr. S. Sinan Kocaoğlu: İddia doğruysa, mahkeme kanuna uygun teşkil edilmemiştir. Yargıtay için bozma nedenidir. Resmi evrakta sahtecilik ve unvan gaspı suçu oluşabilir.

* Av. Dilruba Kayı: Mahkemenin Çocuk Mahkemesi olması olaya bambaşka boyut katıyor. Biz yıllarca “Çocuk yargılaması özeldir, avukatın bile özel eğitim alması gerekir” derken, böyle bir şey nasıl yapılır anlamıyorum.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1160329-davaya-stajyer-hkim-bakti-avukatlar-isyan-etti

 

[Bu yazı 1761 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™