Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
'Ben ölünce yazarsın!'
1 Aralık 2015, Nazım ALPMAN
, Nazım ALPMAN

Milliyet’in Cağaloğlu binasında henüz Hasan Abi’yle şakalaşma mertebesine ulaşamamıştık. Ama onun ne yaman bir şakacı olduğunu biliyorduk. Biz o yıllarda şakalardan arta kalan zamanlarda gazete çıkartıyorduk

Hasan Pulur ile Milliyet’in Cağaloğlu binasındayken tanıştık. Tabii ben onu kısa pantolonla dolaştığım yaşlarımdan beri tanıyordum da, o beni bilmiyordu. Tam olarak nasıl, hangi gün, ne vesileyle aramızda ilk konuşma geçti hatırlayamıyorum. Sadece aramızın iyi olduğunu biliyorum. Bir de Azer Bortaçina’nın beni bulunduğum yer hakkındaki uyarmasını hatırlıyorum:

-Hasan Abi seni seviyor ha!..

Azer Bortaçina da Milliyet’in yazı işleri masasındaki ilk kadın gazetecidir. Hasan Pulur’un nasıl “aksiliklerin volkanı” olduğunu yıllarca yaşayarak öğrenmiş bir Milliyet mensubudur. Onun için söylediğinin değerini bilmem gerektiğini anında kavramıştım.

Sabahları Hasan Abi’nin odasına uğrar bir çay içip öyle kendi masama geçerdim. Mutlaka onun yazısından bir sohbet açılır, o da birkaç eski-eskimeyen anekdot ile bu ziyareti ödüllendirirdi!

Hasan Pulur ile sohbet bir okulun gayri nizami dersleri olurdu. Not yok, sınav yok, sınıf geçmek yok, sadece “ders almak” var. Zenginleşirdik onunla…

HASAN PULUR ŞAKALARI

ben-olunce-yazarsin-92656-1.

Milliyet’in Cağaloğlu binasında henüz şakalaşma mertebesine ulaşamamıştık. Ama onun ne yaman bir şakacı olduğunu biliyorduk. Mesela kendisi Milliyet’in Gece Sorumlusu (yani gece yayın yönetmeni) olduğu yıllarda gazetenin son baskısı hazırlıkları da bitmiş, artık İstanbul baskılarına geçilecek. Gazeteye yeni gelmiş bir gece elemanının yanındaki telefon çalıyor:

-Ben Bolu muhabiri Recep, bir haber yazdıracağım.

Ve heyecanla arkası geliyor:

-Bolu mezbahasında kasapların elinden kurtulan bir boğa, şehrin merkezine yönelmek suretiyle ahalinin arasına dalmış, çarşıda çok sayıda dükkânı tahrip etmiş, 20 kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. Azgın boğanın boynuz darbesi alanlardan üç kişi Bolu Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamışlardır…

Haber böyle detaylarla ilerleyip gidiyor. Çaylak muhabir bu dehşetengiz haberin gazeteye girebilmesi için Gece Sorumlusu Hasan Pulur’u aramaya başlıyor gazete içinde… Ama yok. Kime sorsa “Bilmiyoruz” yanıtını alıyor.

Aradan bir saati aşkın süre geçiyor. Çaylak gazeteci Hasan Pulur’u bulup hikâyeyi anlatınca bütün gece ekibi kahkahalarla yerlere yıkılıyor. Çünkü haberi yazdıran, Bolu Muhabiri bir odaya saklanan Hasan Pulur’dan başkası değildir!..

Gazete baskısı bitiyor. Acemi gazeteci de Hasan Pulur şakalarıyla tanışmış oluyor. Ertesi gün, akşam saat 16.00 gibi Hasan ağabey gazeteye geliyor. Daha kapıdan bir telaş kendini gösteriyor. Resepsiyon görevlisi “Hasan Bey” diyor:

-Abdi Bey (İpekçi) sizi bekliyor, gelir gelmez bana uğrasın dedi!

Hasan Abi, Abdi Bey’in odasına girince yaylım ateşi başlıyor:

-Kuzum Hasan biz gece uyuyor musunuz?

-Ne oldu ki?

-Daha ne olsun! Bolu’da bir boğa…

ben-olunce-yazarsin-92657-1.Hasan Pulur “Aman yoksa o haberi kullandınız mı?” diye atılıyor. Abdi İpekçi de haber öğelerini sıralayıp birinci sayfadan kullandıklarını söylüyor. O tarihlerde “meyhane kalıbı” denilen erken baskı vardı. Milliyet’in erken bakısı da bitirilip dağıtıma verilmişti.

Hasan Pulur, bunun bir şaka olduğunu anlatana kadar epeyce uğraşıyor. Telefonlar açılıyor. Gazetenin dağıtım kamyonları aranıyor. Gebze, geçilmiş. İzmit geride kalmış. Adapazarı’nda kamyon yakalanıyor. Geri çevriliyor. Dağıttığı gazeteler de toplanıyor. Baskı duruyor. Birinci sayfada büyük biçimde yer alan “Bolu’da bir boğa katliam yaptı” haberi çıkartılıyor.

Böylece Hasan Pulur’un ne yaman bir şakacı olduğu bir kez daha kanıtlanıyor!!!

51. DÖNEM SUBAYLAR GEÇİYOR

Refah Partisi 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde büyük bir oy patlaması yapmıştı. İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan Belediye Başkanı olmuştu. Birdenbire laik bir ruh huzura gelmişti. Otomobillerin arka camlarına “Atam İzindeyiz” bantları yapıştırılıyordu. Hatta o yılların popüler haftalık dergilerinden biri (Tempo veya Aktüel olabilir) bu gelişmeyi mizahi başlıkla kapak haberi yapmıştı:

“Atam belki inanmayacaksın ama…”

Ülkede hava böyleydi… Hasan Pulur da ortama göre bir plan yapıyordu. Oltasına en yakın duran balık da bendim! Odasına girdiğimde telefonla konuşmasının son bölümüne tanık olmuştum. Haliyle merakla sordum:

-Hayrola abi?

Sıkıntılıymış gibi bir yüz ifadesiyle “Bu Şarık Tara var ya” diyerek anlatmaya başladı:

-ENKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara… Adam zengin ya, biz 51. Dönem Yedek Subaylara askeri elbise diktirdi. Cumhuriyet Bayramı’nda geçit töreninde biz de geçeceğiz!

Gözlerim yerinden fırlamıştı:

-Abi bu haber!..

-Aman aman kimseye bir şey söyleme… Biliyorsun sevmem böyle şeyleri.

Gerçekten de Hasan Abi kitap imza günlerinin bile gazete haber olmasını istemezdi.

Zaten bir de Taksim Meydanı’nda sanatçıların düzenlediği sivil Cumhuriyet Bayramı kutlaması falan var. Bu ilk sivil töreni de ben izleyeceğim. Ancak yazı işlerinden Aksaray Vatan Caddesi’ndeki resmi töreni de izlemem istenmişti. Eh Hasan Pulur, Şarık Tara gibi popüler isimlerin geçit törenine katılacağı bir kutlama acayip haber olurdu!

ben-olunce-yazarsin-92659-1.Ben böyle düşünürken Milliyet’in fotoğraf servis şefi Yalçın Çınar yanımdan geçerken elini omzuma dokundurarak “Hocam yarın, birlikte gidelim Hasan Abiler de geçecekmiş” dedi.

29 Ekim 1994 günü ben Yalçın Çınar ile Vatan Caddesi’nde yerimizi aldık. Televizyon muhabiri gençleri de uyarıyorum:

-İçlerinde Hasan Pulur, Şarık Tara gibi isimlerin olduğu 51. Dönem Yedek Subaylar da geçit töreninde yer alacaklar, aman kaçırmayın!..

Tören başladı. Askeri birlikler geçti. Okullar geçti. Esnaf ve sanatkarlar geçti. 51. Dönem Yedek Subaylar yok. Yalçın bana soruyor:

-Ne yapıyoruz hocam?

-Şu Hasan Abiler de geçsin iki kare onları çekip gideriz…

Hava da çok sıcak… Yalçın Çınar sırtında koca fotoğraf makineleri dolu ağır çantasıyla kan ter içinde kalmış. Ben ona “dayan kardeşim” diye moral veriyorum. Bir süre yürüdük… Ortalarda kimseler yok…

Yalçın bir ara durdu ve bana dönüp acı gerçeği açıkladı:

-Hocam Hasan Abi seni yedi!!!

-……. …….. ………?

Ben Yalçın’a acırken o Hasan Pulur ile bana kurulan kumpasın bir parçasıymış meğerse…

Gazeteye döndük. Yazı işlerinden “hemen haberi yaz” dediler. Ben de “gidin işinize…” diye kibar bir yanıt verip, kendi masama yöneldim. O sırada karikatürist Ercan Akyol geldi:

-Hasan Abi telefon etti, fotoğraflardan bir iki kare de bana ayırsın dedi!

Anladım ki, Hasan Abi Ercan’ı da sarıyor. Onun da benim gibi hiçbir şeyden haberi yok. Biraz sonra Hasan Pulur beni aradı. Fotoğraf falan dedi. Ben kırık ses tonuyla “helal olsun abi” dedim:

-İyi numaraydı!

-Ne numarası oğlum?

-Abi geçit yapacaktınız ya?

-Yaptık. Sen nereye gittin?

-Aksaray’a…

-Hangi Aksaray’a?

-Hangisi olacak ki Abi? Vatan Caddesi tabii…

-Oğlum biz Niğde Aksaray’da yürüdük! Sana söylemediler mi?!!!

68'Lİ BİR DÖNEK: SİPER KIZILKAYA

ben-olunce-yazarsin-92660-1.

Milliyet’in Doğan Medya Center günlerinde de Babıali ruhunun bir süre daha yaşadığını şimdi bu satırları yazarken daha iyi anlıyorum. Gazete çıkarırken haberler, röportajlar, makaleler, dizi yazılar kadar şakalara da zaman ayırdığımızı daha net görebiliyorum.

Yine günlerden bir gün, Hasan Pulur bana bir ayak oyunu yapmıştı. Hasan Abi kendi yazısını yazıp bitirdikten sonra ortaya çıkar, gözüne kimi kestirirse ona bir tuzak kurup heyecan yaratırdı.

O gün bana “Bu hafta benim ilavedeki yazımı oku” demişti. Fiesta adlı Pazar dergisinde Hasan Pulur’un “Kesip Sakladıklarım” başlıklı bir sayfası bulunuyordu. O gün de İsmail Cem’den bir yazıyı kesip saklamıştı. Köşe yazarı olmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunuyordu. Ama ironik bir yazıydı. İşadamlarıyla içli dışlı olun, sabahları onlarla koşu yapın ahbaplık geliştirin falan gibi şeyler yazmıştı…

Pazartesi sabahı Hasan Abi’ye “Yazını okudum yazılı cevap vereceğim” dedim.

Oturup tam bir dönek solcu üslubuyla yazı döşendim:

“Sayın Hasan Pulur,

Pazar yazınızı okudum. Gençlere diyorsunuz ki, ahlaklı olun, dürüst olun. Tamam kabul ama bunlar karın doyuruyor mu?

Biz de zamanında öyle idik. Deniz’dik, Mahir’dik, Ulaş’tık… Kimimiz asıldık kimimiz kurşunlandık. Halkı kurtaracaktık. Ama halka hiç sormadık: Ey halkım sen kurtulmak istiyor musun?

Sorsaydık eğer, belki “hayır” diyeceklerdi.

Madem halk kurtulmak istemiyor, o zaman bırakın da biz kendimizi kurtaralım. Burada da karşımıza siz çıkıyorsunuz!

Artık dünya değişiyor. Küreselleşme çağına giriyoruz. Siz çağın gerisinde kaldınız. Sadece ahlak karın doyurmuyor. Bizi zehirlediniz, bari bugünün gençlerini rahat bırakın. Sizin zamanınız geçti. Bizim zamanımız başladı. Siz göremiyorsunuz!

Size olanca saygımla ‘Artık veda edin’ diyorum.

Şu anda orta ölçekli bir işadamıyım. O yüzden ismimle yazamıyorum. Her zaman gururla taşıdığım gençlik yıllarımdaki kod adımla size saygılarımı sunuyorum.

Siper Kızılkaya”

Bu mektubu faks cihazından geçirip, Hasan Pulur’un faksına bıraktım. Hasan Abi aldı okudu, heyecanlandı. Altına üstüne kısa birer not yazıp dizgiye yolladı. Ertesi gün de köşesinde yayınlandı.

Milliyet’in yazı işleri yazıyı okur okumaz alarma geçti. Mektubun sahibinin Almanya’daki eski devrimci işadamı Yavuz Çizmeci olduğunu saptadı!?? ANAP’lılar telefon açıp DYP’li Turizm Bakanı Bahattin Yücel olduğu konusunda kalıplarını bastılar. DYP’liler ise bu mektubun eski DEV-GENÇ’li Cavit Kavak tarafından yazıldığını ispat edeceklerini Hasan Pulur’a bildirdiler.

Hasan Abi ise gerçeği çoktan öğrenmişti. O hafta gazetede hasta gibi dolaştı. Artık unutuluş gibi olmuştu ki, Cumhuriyet’ten Şükran Soner “Hasan Pulur’un köşesinde bir dönek” başlıklı tahlil yazısını yazmasın mı?

Benim usta işi şakam konusunda Hasan Abi hakkımı teslim etmişti. Ama bir şartla:

-Ben öldükten sonra yazarsın!

Biz o yıllarda şakalardan arta kalan zamanlarda gazete çıkartıyorduk. Promosyonsuz dönemlerde Milliyet 350 bin ile 500 bin tiraja ulaşıyordu. Ansiklopedi gibi kültür ekleri verdiğinde ise 1 milyon 500 bin satışı geçiyordu.

İşini bitiren gazeteye dönüyordu. Eve gitmek de kimsenin aklına gelmiyordu. Bu durum elbette Hasan Pulur gibi ustalarımızın sayesinde gelişiyor, yaşama alanı buluyordu.

Artık o yok. Peki gazetesi var mı?

Pek sanmıyorum!

Hasan Abim seni böyle uğurladığımız için bizi anlayışla karşılayacağını biliyoruz. Çünkü sen de böyle yapılmasını isterdin. Seni hep böyle anacağız. Neşeli, muzır, şakacı… Ama bir o kadar da mesafeli. Kime? Güç odaklarına karşı… Gazete patronlarından iktidar sahiplerine, işadamlarından büyük dernek yöneticilerine kadar…

Seni çok özleyeceğiz ama hiç unutmayacağız Hasan Abi!

ben-olunce-yazarsin-92661-1.

[Bu yazı 1436 kez okundu]
Nazım ALPMAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI: [137]
[26 Aralık 2016] En uzun gece bitti! ... [2 Ağustos 2016] Türkiye kaygan ülke ... [2 Mayıs 2016] Bağımsızlığın temeli bu şehirde atıldı: Türkiye'ye Samsun'dan bakmak ... [28 Mart 2016] Silivri Bakırköy Diyarbakır ... [21 Mart 2016] Baharı karşılama etkinlikleri: Newroz şöleni ... [14 Mart 2016] Ateş altında anayasa ... [11 Şubat 2016] İnsan hakları, demokrasi, adalet; Bir zamanlar Avrupa'ydı! ... [10 Şubat 2016] İZ TV'nin özel yolu: Belgeselin 10 yılı ... [28 Ocak 2016] Geleceğe mektup ... [11 Ocak 2016] Kürtsüz demokrasi ... [30 Aralık 2015] Osmanlı'da zulüm kavramı ... [17 Aralık 2015] OHAL'den bu hale: İzmir'den Diyarbakır'a ... [7 Aralık 2015] Türk sağının vandallığı ve Sertellerin Sergisi! ... [3 Aralık 2015] İstikrarlı kadersizlik! ... [19 Kasım 2015] Vedat Sakman 1965-2015: Çağdaş Kent Ozanı ... [12 Kasım 2015] Savaş medyası ... [5 Kasım 2015] 1 Kasım 2015'ten sonra: Ertesi gün. ... [2 Kasım 2015] Seçimlerden seçim beğen! ... [19 Ekim 2015] Akılları fikirleri Demirtaş'ta! ... [15 Ekim 2015] Ankara Katliamı'nda sessiz bir ölüm: Gülşen Ülker ... [12 Ekim 2015] Saygıdeğer devletimiz katildir! Ankara Katliamı ... [5 Ekim 2015] Siyasi İslamcı'nın vefası ... [3 Ekim 2015] İktidarın 'vur kır parçala' aşamasındayız! Ahmet Hakan için seviniyoruz! ... [14 Eylül 2015] Faili meçhul yok, direkt katliam var! Cizre, Cizre, Cizre. ... [7 Eylül 2015] Vakıflıköy'den Cem Çapar'ın üç ana dili var: Ermenice, Arapça ve Türkçe! ... [3 Eylül 2015] 'Erdoğan'a özgürlük!' ... [22 Ağustos 2015] Savaş medyası ... [20 Ağustos 2015] Artvinliler de dağa çıktılar: Cerattepe Direniş Noktası ... [13 Ağustos 2015] RTE iktidarı vermiyor, Hükümeti kur-MA ... [10 Ağustos 2015] Halk delisi, halk aşığı: Fikret Otyam ... [3 Ağustos 2015] Zonguldak'ta çevre ve medya: İnsanlar doğayı yediler ... [1 Ağustos 2015] Türkiye'nin esas gerçeği: Demirtaş ile Erdoğan ... [30 Temmuz 2015] Erdoğan'ın son savaşı ... [27 Temmuz 2015] İşçi sınıfının Sabahat Ablası: Direnişin en güzel hali ... [20 Temmuz 2015] Kamyoncunun intikamı ... [13 Temmuz 2015] Karadeniz'de milli mücadele var! Dağlarına bahar gelsin! ... [6 Temmuz 2015] İktidara kefenle gelmek ... [22 Haziran 2015] Şevval Sam'ın müzik yolculuğu: Toprak Kokusu ... [8 Haziran 2015] Ertesi gün, yani bugün ... [21 Mayıs 2015] En talihsiz Başbakan Davutoğlu: Siyasetin kum torbası! ... [27 Nisan 2015] MET-ÜST'lü tebessüm ... [20 Nisan 2015] Devlet provokasyon sever! ... [13 Nisan 2015] 13 Nisan (1914): Orhan Veli Günü ... [6 Nisan 2015] Kayahan'ı kalbimize gömdük ... [30 Mart 2015] Gazeteci belgeseli ... [17 Mart 2015] Soykırımın 100. yılında vicdan ve sorumluluk ... [9 Mart 2015] İstanbul Senfoni Orkestrası: Hayatı güzelleştirenler ... [19 Şubat 2015] Cehennem ülkede kadınlar bir ceylan! ... [7 Şubat 2015] Orhan Veli Kocatürk ... [29 Ocak 2015] Metal işkolu grevi: DİSK'in sesi bu! ... [19 Ocak 2015] Herkesin bildiği cinayet: Hrant'ı devlet öldürdü! ... [8 Ocak 2015] Metin her yerde! ... [3 Ocak 2015] Bir zamanlar gazetecilik!.. ... [29 Aralık 2014] Bozmayın moralinizi ... [25 Aralık 2014] Hem canını, hem malını: Affet bizi Baran ... [15 Aralık 2014] Gazeteciler kovulurken. ... [11 Aralık 2014] Beton kafaların itibarı! ... [4 Aralık 2014] Birlik, vefa, dayanışma: ÇGD Bursa 25 yaşında ... [1 Aralık 2014] Erdoğangiller... ... [27 Kasım 2014] Cahilistan İmparatorluğu ... [19 Kasım 2014] AKP bize çok şey kazandırdı ... [10 Kasım 2014] Hödük kapitalistler! ... [30 Ekim 2014] İnsan hakları su altında kaldı: Siz doğurun, biz öldürürüz! ... [27 Ekim 2014] Dünya sanatçısı Türkiye'ye sığmaz ... [24 Ekim 2014] 'Babıali'nin kaybettiği adam!': Cengiz Alpman ... [20 Ekim 2014] Türkiye resmi cehennemi ... [2 Ekim 2014] Yeni ırkçılar geliyor ... [29 Eylül 2014] Neo-Başbakan havaya giriyor! ... [22 Eylül 2014] Ortadoğu'da destansı başarı ... [15 Eylül 2014] RTE iyi Cumhurbaşkanı oldu ... [11 Eylül 2014] 12 Eylül işçi katliamlarıyla sürüyor ... [6 Eylül 2014] Tarihin ortasında bir köy var ... [4 Eylül 2014] Ustanın yolunda Neo-Türkiye ... [2 Eylül 2014] Türkiye Barış Derneği'ne olan borcumuz ... [25 Ağustos 2014] Dinlerin ortak korosu: Heybeliada Konseri ... [21 Ağustos 2014] Dev-Yol için tarihle söyleşiler: Devrimin iyi insanları ... [7 Ağustos 2014] Bu da etkilemedi ya ... [31 Temmuz 2014] 'Selo Başkan!' ... [19 Temmuz 2014] Özel tarihi günler ... [14 Temmuz 2014] Hey Beykozlu! ... [7 Temmuz 2014] Devrek, Bartın, Amasra ... [26 Haziran 2014] Devletin dilini en iyi onlar biliyorlar ... [16 Haziran 2014] En büyük işçi eylemi ... [31 Mayıs 2014] Kutsal İsyan Gezi Parkı ... [22 Mayıs 2014] Cehaletin altın çağı! ... [19 Mayıs 2014] Maden işçisi ahlakı! ... [8 Mayıs 2014] Büyükşehir insanları ... [28 Nisan 2014] Kimi bayraklarıyla kimi TOMA'larıyla ... [24 Nisan 2014] Ermenilerin en acı günü ... [12 Nisan 2014] Gazetecilik susmaz! ... [7 Nisan 2014] 3. Köprüde üç işçi feci şekilde öldü ... [31 Mart 2014] Bu ülkede 17 Aralık yaşandı ... [27 Mart 2014] Çocuk avlama yaşı 10'a indi ... [25 Mart 2014] Erdoğan'ın savaşları! ... [20 Mart 2014] Newroz Piroz be! ... [13 Mart 2014] Küçük bir çocuk koca ülke oldu ... [10 Mart 2014] Tiyatro Pürtelaş'ın olağanüstü gösterisi ... [27 Şubat 2014] Her şey kitabına uyar ama ... [24 Şubat 2014] 24 Şubat'ın izleri. ... [22 Şubat 2014] Erdoğan'ın ilk küfrü! ... [15 Şubat 2014] Cezaevlerinde insanlık ölüyor! ... [13 Şubat 2014] Gazetecinin rezil anıları! ... [6 Şubat 2014] Esaslı bir infazlar ülkesi! ... [30 Ocak 2014] Bel. Bşk. Adaylığı seçimi ... [18 Ocak 2014] Raporlar başka türlü söylüyor ... [16 Ocak 2014] Ayıp tedavülden kalkınca ... [6 Ocak 2014] Bir deneme-yalama yazısı ... [2 Ocak 2014] Hüzünlü bir hikaye ... [26 Aralık 2013] Türkiye'de rüşvet depremi ... [23 Aralık 2013] Kesin götürmüşler be abi! ... [20 Aralık 2013] Diyarbakır'a AYM geçersizdir ... [16 Aralık 2013] Çocuk cehennemi ülke ... [12 Aralık 2013] Anormal ülke ... [18 Kasım 2013] Kürt realitesiyle tanıştılar! ... [14 Kasım 2013] Mustafa'nın suçu ne? ... [6 Kasım 2013] Ermeni mimarları Ermenİstanbul ... [3 Kasım 2013] Vedat Türkali'nin 75 yıllık yoldaşı ... [31 Ekim 2013] Marmaray iyi oldu! ... [27 Ekim 2013] Seçimlere nasıl girmeli? ... [21 Ekim 2013] Merdan Muğla'da yatıyor ... [19 Ekim 2013] Oktay Ekinci olmak! ... [10 Ekim 2013] Altın Portakal 50 yaşında İstikrar abidesi ... [3 Ekim 2013] Aşıklar lambası ... [18 Nisan 2013] Akaydın Hocanın 4 yılı ... [1 Nisan 2013] "Demokrasi konusunda eksiklerimiz var!" ... [21 Şubat 2013] Sinop bir katliamdan kurtuldu ... [31 Aralık 2012] Yeni yıl yazısı ... [10 Kasım 2012] 'Şemdin Kurbağalı deredir!' ... [20 Ağustos 2012] CHP ve Aygün Olayı ... [27 Temmuz 2012] Oyunların Kitabı ... [19 Temmuz 2012] Namaz kılmayana ekmek yok! ... [2 Temmuz 2012] İnsan yakan çoğunluk ... [9 Haziran 2012] Mesele teslim olmamakta! ... [24 Mart 2012] 'Ey Kürtler sizi kurtaracağız, korkmayın!' ... [28 Şubat 2012] Demokrasi için içişleri şartı ... [21 Şubat 2012] MİT'li demokrasi ... [19 Ocak 2012] Hrant davası başladığı yerde duruyor: Devletimiz katildir! ...
Nazım ALPMAN
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™