Yazdırmak için tıklayın Eposta Olarak göndermek için tıklayın Yorum Eklemek için tıklayın
Avukat Ömer Kavili, terör soruşturmasıyla adliyeye çağrıldı
26 Kasım 2015

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Kurucusu Avukat Ömer Kavili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun gönderdiği tebligatla adliyeye çağrıldı.

Davetiye tebligatında suçlamanın ne olduğuyla ilgili bir şey yazılmadığını belirten Kavili, “Şüpheli olarak beni, kamu gücüyle çağırdığınızda ne olduğunu yazacaksınız.” şeklinde tepki gösterdi. 

Avukat Ömer Kavili’ye ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülmekte olan bir soruşturmaya esas olmak üzere, bir hususta beyanınız alınacağından 08.12.2015 tarihinde mesai saatleri içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeniz tebliğ olunur.’ şeklinde bir davetiye tebligatı gönderildi. 

Kavili, Twitter hesabından, ‘Ben bir terörist olabilirmişim, valla billa, savcı ööle diyo’ şeklinde tepki gösterdi. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Kavili, “Böyle bir davetiye olmaz. Davetiyede suçlamanın ne olduğu yazılmak zorundadır. O savcılık görevi yapan bir hukukçuysa ben da avukatlık görevi yapan bir hukukçuyum. Hukukçunun hukukçuya böyle bir yazı yollaması hiç hoş değil.” dedi. 

Tebligatta imzası bulunan Savcı Orhan Aydın’ın bu konuları bildiğini ifade eden Kavili, şöyle devam etti: “Aynı bu konuda kararları var. Şüpheli olarak beni, kamu gücüyle çağırdığınızda ne olduğunu yazacaksınız. Kaldı ki ben herhangi bir sıradan yurttaş değilim. Hukuk işi yapan bir hukukçuyum. Kalkıp bana terör soruşturması açıyor da nasıl teröristlik ettiğimi yazamıyorsa baştan yanlış yapıyor, davetiyeyi yanlış göndermiş oluyor. Oraya gittiğimde de, evet savcı bey ortada bir terör var doğru söylüyorsunuz, ama o terör biz avukatlara ait değil haberiniz olsun diyeceğim. Kim üstüne giyiyorsa giysin.” Kavili , belirtilen günde savcılığa gideceğini söyledi. 

Kaynak: CİHAN

 

[Bu yazı 1083 kez okundu]
BU SITENIN ÖNCELIKLI AMACI Ülkede evrensel, çagdas ve toplumcu bir hukuk ve yönetim anlayisini egemen kilmak üzere,
HUKUKÇULAR VE SORUMLULUK DUYAN HERKES ortak akil üretebilecekleri, ortak tutum belirleyebilecekleri bir iletisim, paylasim ve tartisma ortaminda BULUSTURMAKTIR.
Yeni Yaklasimlar, ortak çalisma ürünüdür. Sitede yer alan yazilardan yazari sorumludur. Kaynak gösterilerek alinti yapilabilir.
Websitesi ile lgili sorulariniz için buraya tiklayin. Diger konularla ilgili sorulariniz için iletisim sayfasindan ilgili kisi ile irtibata geçebilirsiniz.
Yeni Yaklasimlar © 2016 - [ARENA YAZILIM] - E-Müvekkil Pro™