İlk 'başörtülü hakim' kürsüye çıktı

~ 04.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

İstanbul Anadolu 3.Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görevli olduğu iddia edilen kadın hakimin bir duruşmaya başörtüsüyle çıktı.
Olayı Hukukta Sol Tavır Derneği görüntüleyerek sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntüyü kullanan Oda TV internet sitesi, bu görüntüyü 1 Kasım seçimlerine ve AK Parti'nin tek başına iktidar olmasına bağladı.

HAKİM VE SAVCILAR, BAŞÖRTÜLÜ GÖREV YAPABİLİR

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreterliği, Yargıtay’ın başvurusu üzerine hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerini bildirmişti. Yargıtay Başkanlığı, 26 Şubat’ta HSYK’ya bir yazı yazarak “Yargıtay’da görev yapan tetkik hâkim ve Cumhuriyet savcılarının Yargıtay kurulları ve dairelerde yapılan müzakereler ve mürafaalar (duruşmalar) esnasında başı kapalı olarak görev yapıp yapmayacakları hususunda” görüş talep etti. Yargıtay’ın bu yazısına aynı gün Genel Sekreter Yardımcısı Kanıcı imzasıyla 2 sayfalık bir yanıt verildi. Yanıtta, Kamu Kurul ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik hükümlerine yer verilmişti.

Aynı yönetmelikteki 6. maddede yer alan “Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar” ibaresinin 2013 yılında Bakanlar Kurulu’nun yaptığı değiştirilerek “Emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler” hükmünün getirildiğine dikkat çekildi. Yazıda aynı değişiklikle “Binalar dahilinde başı açık bulunmak kaidedir” ifadesinin de yürürlükten kaldırıldığı vurgulandı.


http://www.hukukajansi.com/guncel/ilk-basortulu-hakim-kursuye-cikti-h24124.html

 

Hits: 617