Nuh Köklü davası başladı / Canlı!

~ 21.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~
Öldürülen Gazeteci Nuh Köklü’nün davası, İstanbul Anadolu Adliyesinde görülmeye başlandı.

Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken, bir esnafın dükkanının camının kırılması sonucu bıçaklanarak öldürülen Gazeteci Nuh Köklü’nün davası, bugün  İstanbul Anadolu Adliyesinde görülmeye başladı.

Öldürülen Gazeteci Nuh Köklü’nün davası, İstanbul Anadolu Adliyesinde görüldü. Duruşma 20 Ocak 2016 tarihine ertelendi.

Kadıköy’de arkadaşlarıyla kartopu oynarken, bir esnafın dükkanının camının kırılması sonucu bıçaklanarak öldürülen Gazeteci Nuh Köklü’nün davası, bugün  İstanbul Anadolu Adliyesinde görüldü. Hakim katilin tutukluluk halinin devam etmesine karar verirken, duruşma 20 Ocak 2016 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası avukatlar, adliye önünde basına açıklama yapıyor.


13:30 - Katilin tutukluluk halinin devamına, bir sonraki duruşmanın 20.01.2016 saat 10. 00 da yapılmasına karar verildi.

13:12 - Duruşmaya 5 dk ara verildi.

13:10 - Katilin vekilleri tarafından hgs kayıtları talep edildi.

13:07 - Sanık müdafii trafından tekrar Tübitak incelemesi istendi.

13:02 - Serkan Azizoğlu; Nazım Çoşanar yalan söylüyor. Ben bu kadar gündemde kalmak istemiyorum, psikolojim bozuldu.

13:01 - Katil Serkan Azizoğlu; ben istesem ilk celsede Nazım Çoşanarı yakardım. Yalan söylüyor.Yukardan aşağıya nasıl gördü de geldi.

12:58 - Sanık olay sırasında bilinçli ve akıllıca hareket ediyor. Sanık, salondaki 2 müştekiyi göstererek kavgayı tahrik eden bunlardır dedi. 

12: 54 - Katil 46 raporundan bahsediyor, geçmişte sarà hastalığı olduğu beyan ediliyor ancak olay anında sarà krizini gösteren bir bulgu yok.

12: 51 - Sanığın ifadeleri ve cd görüntüleri açıkça çelişkili. Bıçağı yerden buldum demişti, ancak dükkandan bıçakla çıktığı açıkça görülüyor.

12:46 - Olay anını kaydeden görüntülerin izlenmesine geçildi.

12:35 - Tanık Başak Kocadost; Katil, bıçakla saldırırken bir yandan da " benim deli raporum var bana bişey olmaz hepinizi öldürürüm" dedi.

12:29 - Tanık Başak Kocadost; duruşma salonuna alındı. Kimlik tespiti yapılıyor.

12:25 - Müşteki Halit Kayacan, sanığın Nuh'a bıçak sapladığını net bir şekilde gördüm. Bilerek ve bilinçli bir şekilde bıçakladı.

12:17 - Müşteki Halit Kayacan, sanık en başından beri bize tehdit ve küfürler ederek saldırdı.

12:10 - "Biz isteseydik 15 kişi çok rahat zarar verirdik sanığa, ancak biz hep yatıştırmaya çalıştık"

12: 05 - Müşteki Sema; İlk hamlede bıçaklayamayınca yüzüne dönerek 2. hamleyi kalbine sapladı.

12:02 - Müşteki Sema; Katil Nuh'u bıçakladıktan sonra dükkana girip elini yıkadı. "O kanı yıkayarak temizleyemezsin" dedim.

11:53 - Müşteki Sema; Bir aktarın dükkanında böyle bir sopa neden vardır, kavga için ordadır.

11:40 - Müşteki Kubilay Çelik'in ifadesine başlandı.

11:30 - Mahkeme sanıklara kimlik tespiti yapıyor.

İstanbul Anadolu Adliyesinde görülecek duruşmada Serkan Azizoğlu’nun “Kasten adam öldürmek”, Nazım Coşanar’ın ise “Kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan yargılanmasına devam edilecek.

Davanın ilk duruşmasında Köklü cinayetinin faili “Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü” diye konuşmuştu.

CHP MİLLETVEKİLLLERİ DURUŞMAYI İZLİYOR

CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Ali Özcan ve Onursal Adıgüzel gazeteci Nuh Köklü'nün katledilmesine ilişkin duruşmayı izlemek için  İstanbul Anadolu Adliyesinde.

İDDİANAME

17 Şubat 2015 tarihinde meydana gelen olayda Nuh Köklü ve yakın dostlarının saat 21.00’de Kadıköy Boğa Heykeli’nin bulunduğu yerde toplanıp bir arkadaşlarının evine çay içmeye giderken birbirlerine kar topu atarak şakalaşmaya başladığı anlatıldı. Kar toplarından birinin Karakolhane Caddesi üzerindeki baharat dükkanının camına isabet etmesi üzerine dükkan sahibi Serkan Azizoğlu’nun “Uzaklaşın lan buradan, o cam kaç para biliyor musunuz, gidin nerede oynarsanız oynayın” diyerek küfrettiği belirtilen iddianamede, yaşanan tartışma sonucu Serkan Azizoğlu’nun, Nuh Köklü’nün göğsüne bıçağı sapladığı belirtildi.

İddianamede, gazeteci Nuh Köklü’yü ‘kartopu kavgası’ yüzünden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle Serkan Azizoğlu hakkında, “Kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası, Köklü’nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı “Kasten yaralamaya teşebbüs”, “Tehdit” ve “Hakaret” suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Olay sırasında Serkan Azizoğlu’na yardım eden bir esnaf hakkında ise “Kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

NUH KÖKLÜ

Nuh Köklü 46 yaşındaydı.

Köklü 2002-2003 senelerinde Bianet’te editör olarak çalıştı. Daha sonra bir müddet yurtdışında yaşayan Köklü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde muhabirlik ve editörlük yaptı. Ardından Sabah gazetesinde çalışmaya başladı.

13 Şubat 2009’da greve çıkan ATV-Sabah çalışanlarından olan Nuh Köklü, o dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi.

Köklü greve çıktıktan sonra işten çıkarılan 10 gazeteciden biriydi.

Daha sonra NTV’de program editörü olarak çalıştı, Mayıs 2014’te işten çıkarılmıştı.

Köklü, 17 Şubat gecesi Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi’nde arkadaşlarıyla kartopu oynarken bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 06 Temmuz 2015’te, Nuh Köklü’nün adının cemiyetin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendiğini açıkladı.

 

http://www.gercekgundem.com/medya/163010/nuh-koklu-davasi-basladi-canli

Hits: 639