Avukatların İstanbul Adliyesi'ndeki Eylemine Soruşturma Başlatıldı

~ 16.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Ankara' daki patlamanın ardından İstanbul Adalet Sarayı’nda eylem yaparak adliye içinde slogan atan avukatlar hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek olan Emek, Barış ve Demokrasi mitingi öncesinde meydana gelen ve 99 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin avukatlar İstanbul Adalet Sarayı’nda protesto gösterisi yapmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, adliye içerisinde yapılan eyleme katılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar atan avukatlar hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından” soruşturma başlattı. Protesto gösterisinde bulunan avukatların görüntülerini inceleyen savcılık, tespit ettiği avukatlar hakkında soruşturma izni aldıktan sonra ifadeye çağıracak.

Pazartesi günü saat 12.00 sıralarında adliyenin eksi 1’inci katındaki Baro odasında toplanan avukatlar daha sonra adliye içerisinde slogan atmışlardı. Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine slogan atarak adliyenin katlarını dolaşan avukatlar eksi 3’üncü katta bulunan Atrium alanında bir araya gelmiş burada ise oturma eylemi yapmışlardı. Güvenlik güçlerinin uyarıları üzerine avukatlar slogan atarak adliye önüne çıkarak açıklama yapmışlardı. Avukatlar açıklamalarında 2 gün duruşmaları boykot edeceklerini duyurmuşlardı.


http://www.bugun.com.tr/son-dakika/avukatlarin-istanbul-adliyesindeki-eylemine-sorusturma-1880318.html

Hits: 482