Adliyede 'Basın Sözcüsü' dönemi başlıyor

~ 14.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Avrupa Birliği eşleştirme projesi olarak Adalet Bakanlığı, Alman Uluslararası Hukuki İşbirliği Vakfı (IRZ) ve Hollanda Uluslararası Hukuki İşbirliği Merkezi (CILC) tarafından yürütülen “Kitlesel Medya ve Yargı Arasındaki İlişkilerin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında düzenlenen “Yargı ve Medya Arasındaki İlişkiler Uluslararası Sempozyumu” tamamlandı.

İstanbul Üniversitesi’nde iki gün boyunca devam eden sempozyumda medya-yargı ilişkileri ele alınarak farklı açılardan masaya yatırıldı.  

Sempozyumu organize eden Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan Azapağası projeyle yargı ve medya ilişkilerini güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Azapağası, “Yasama ve yürütme organları kendileriyle ilgili herhangi bir olay olduğu zaman çıkıp cevap verebiliyor. Fakat yargı belirli bir sürecin içerisinde hareket etmeli. Bu süre içerisinde yargıya ilişkin durumlar anında farklı şekilde tezahür edebiliyor. Örneğin insanlar sadece sanık ya da şüpheliyken anında sanki suçluymuş gibi haber yapılabiliyor. Dolayısıyla bunları sağlıklı, güvenli, tek elden, aynı zamanda kontrollü şekilde medyaya basın sözcüleri oluşturarak vermek istiyoruz. Böylece basın bilgiyi ilk elden doğru, hukuka uygun olarak elde edip haber yapabilecekler.” 
Azapağası, HSYK tarafından Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Adana’nın pilot il olarak belirlendiğini ve bu illerdeki adliyelerde basın bürolarının oluşturulduğunu söyledi.
 
http://www.milliyet.com.tr/adliyede-basin-sozcusu-donemi-gundem-2131514/
 
Hits: 596