Bilal Erdoğan İtalya'ya yerleşti

~ 06.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Seçimden hemen sonra doktorasına devam etmek için ailesiyle birlikte Bolonya’ya giden Bilal Erdoğan, çocuklarını da okula yazdırdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Türkiye’den ayrılarak ailesiyle İtalya’nın Bolonya kenti yakınlarına yerleştiği iddiaları aslında bir süredir başkentte konuşuluyordu.

Cumhuriyet’in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre Bilal Erdoğan, ülkenin en seçkin öğrenim kurumlarından Johns Hopkins Üniversitesi’nin Bolonya’daki merkezinde daha önceki yıllarda başladığı ancak dondurduğu doktora programına geçen ay yeniden döndü.

Cumhuriyet’e konu hakkında bilgi veren kaynaklar Erdoğan’ın başvuruyu 7 Haziran seçimleri sonrasında, AKP’nin tek başına iktidar olamayacağının anlaşıldığı süreçte yaptığını kaydetti. Kaynaklar Bilal Erdoğan’ın eşinin de buraya taşındığını, hatta çiftin çocuklarının okula yazdırdığını kaydetti. Bilal Erdoğan’ın İtalyan hükümetinden istediği korumalarla yaşadığı da belirtildi.

Bilal Erdoğan, Johns Hopkins Üniversitesi’nin uluslararası ilişkiler okulu SAIS’in Bolonya’daki merkezinde doktorasına aslında 2007 yılında başlamıştı. Erdoğan’ın eski sınıf arkadaşlarından birinin Cumhuriyet’e aktardığına göre Bilal Erdoğan doktorasına önce “Avrupalı Müslümanlar” konusunda başlamış, ancak daha sonra “‘Ekonomik kalkınmada bölgesel farklılıkların önemi” olarak değiştirmişti. Ancak Erdoğan tezini tamamlamadan Türkiye’ye dönmüştü.

Doktorayı canlandırdı

O zamandan beri daha çok satın aldığı gemiler, TÜRGEV’in faaliyetleri ve 17-25 Aralık soruşturmalarındaki rolüyle adından söz ettiren Erdoğan, şimdi tekrar doktora çalışmalarına başladı. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre Erdoğan daha önceki kayıt döneminden doktora programının derslerini bitirdiği için bu kez sadece tezini yazacak. Yani birkaç yıl boyunca okuluna hiç gitmeden tezi ile ilgili çalışmalarda bulunma imkanına sahip olacak. Konuya yakın uzmanlar doktora programlarının yaklaşık 4-5 yıl sürdüğünü hatırlatarak Erdoğan’ın en az birkaç yıl İtalya’dan oturma izni almış olabileceğini ifade etti. SAIS’in Bolonya’daki merkezinde öğrenci işleri şefi Barnedette O’Toole ise Cumhuriyet’in konuyla ilgili sorularına okulun öğrencileri ile ilgili bilgi veremeyeceğini söyleyerek yanıt verdi.

 

cumhuriyet

Hits: 482