Hakimi reddetti başı belaya girdi

~ 01.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

35 yaşında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Çalgı Yapım Bölümü’nde okuyan Çiğdem K., öğretim görevlisi M.T.'nin kendisini taciz ettiği iddiasıyla hem ceza hem de hukuk davası açtı. Dava, Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sürerken, Çiğdem Karadağ, “Reddi hakim” talebinde bulundu. Bunu hakaret sayan kadın hakim Z.G. ise genç kadınla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hakaret davası açıldı 
 
Savcılık, Çiğdem K. hakkında, “Hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İddianamede, Çiğdem K.'nin reddi hakkim talebinde bulunduğu dilekçesinde mahkeme sürerken tanıklarının dinlenmesini talep etti ancak, müşteki olan hakim Z.G.’nin bu talepleri reddederek tarafsızlığını yitirdiği iddiası yer aldı. İddianamede, Çiğdem K.'nin reddi hakim dilekçesine yer verilerek “Hakim Z.G.’nin tarafsızlığını yitirdiği ve eşinin de o dönem AKM’de çalışan bir sanatçı olduğu, davalı M.T.’nin de sanat dalında uzman olması nedeniyle görüşme içerisinde oldukları araştırılma neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de yasaya uygun tanıkları dinleme gibi talepleri devamlı reddettiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunuyorum” şeklindeki sözleri yer aldı. 
 
Hakim şikayetçi 
 
Hukuk Mahkemesi hakimi olan Z.G. şikayetçi olurken, davanın son duruşmasında sanık Çiğdem K.'nin avukatı Mehmet Işık, “Devam eden hukuk davasında müvekkilim gerekçeleri belirterek reddi hakim talebinde bulunmuştur. Karşı tarafı küçük düşürücü bir hareketi yoktur. Sadece reddi hakim sebepleri bildirilmiştir” dedi. 6 yıldır süren davada mahkeme, sanık Çiğdem K.'nin kamu görevinden dolayı hakaret etmediğini belirterek beraat ettirdi.
 
Kaynak: Vatan

Hits: 969