Abdülkadir Selvi'den 'Nobellik' yazı

~ 29.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Abdülkadir Selvi, Suriye'de savaşan cihatçıların en büyük destekçisi olan AKP'nin "Nobel Barış Ödülü"nü hak ettiğini yazdı.

(İleri Haber) Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında AKP'nin Suriye politikasıyla "Nobel Barış Ödülü"nü hak ettiğini yazdı. "Suriye'de üç şehir için neresi düşünülüyor?" başlıklı yazısında Selvi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye konusunda Rusya ve İran'la çalışmaya hazır olduğunu söylemesini ise "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi. 

Cihatçı gruplara silah başta olmak üzere her tür desteği verdiği bilinen ve Şam hükümeti tarafından Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde yargılanması talep edilen AKP temsilcileri için Selvi şu satırları yazdı:

"Batı, Suriyeli iki mülteciyi kabul etmezken Türkiye 4 yıldır 2 milyon mülteciyi barındırıyor ama “Nobel Barış Ödülü”nü hak eden ülkemiz, Suriye'deki iç savaşın mimarı olarak gösteriliyor."

ABD tarafından da kabul görmeyen Suriye'de "güvenli bölge" planını tekrar yazan Selvi, Davutoğlu'nun "mülteci sorununun çözümü için Cerablus-Azez arasında yüzer bin kişilik üç şehir kurulması" önerisinin ayrıntılarına ilişkin şunları yazdı:  

"Yüz bin nüfuslu üç şehir kurulması için üç nokta üzerinde duruluyor.

1- Cerablus-Münbiç arası

2- Mare bölgesi

3- Öncüpınar'ın hemen karşısında Azez bölgesi

Üç şehir kurulduğunda Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep'deki kamplarda kalan Suriyeli mültecilerin buralara nakledilmesi planlanıyor. Güvenli bölgenin havadan güvenliğinin sağlanması için ulusla arası koalisyonun görev üstlenmesi gerekiyor. Ama karadan güvenliği Özgür Suriye Ordusu'nun sağlaması düşünülüyor."


Selvi'nin yazısının tamamı için tıklayınız.

 

Hits: 562