Çarşı Avukatları Açıklama Yaptı

~ 12.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~
Çarşı Davası'nda duruşma sonrası avukatlar Çarşı grubu kurucularından sanık Cem Yakışkan'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklarla birlikte açıklamalarda bulundu.
ADVERTISEMENT

İddia makamının Çarşı grubunun beraatini istediğini belirten Avukat Mehmet Derviş Yıldız, "İddia makamı esas hakkında mütalaasını verdi. İddia makamı Çarşı'nın terör örgütünden beraatini talep etti. Suç örgütü yönünden de teknik olarak bir dosyada hem terör örgütü, hem suç örgütünün bulunmasının mümkün olmadığını, bu yüzden suç örgütünün olamayacağını, o yönden de beraatini talep etti. Sanık olan müvekkillerimizin hepsi hakkında Gezi Parkı protestolarında, Gezi Parkı'nın bulunduğu bölgelerde oldukları için, cep telefonlarının yakın ilçelerde sinyal verdiği için, yasa dışı gösteriye katılmak ve düzenlemekten hepsi hakkında 1.5 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Bu yönde kısmen savunmalarımızı yaptık. Kısmen önümüzdeki celsede savunmalar tamamlanacak. Bundan sonra da mahkeme kararını verecek" dedi.

"ÇARŞI BİZİM SOSYAL ANLAMDAKİ VİCDANIMIZDIR"

"Çarşı bir terör örgütü değildir" diyen Avukat Devrim Alparslan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çarşı bir terör örgütü değildir. Çarşıdan örgüt olsa, kan bağışı ile dünyanın en güzel sağlık örgütü olur. Nükleer enerjiye karşıdır. En güzel çevreci örgüt olur. Van'daki depremzedelerle dayanışmanın en önünde gelir. Hayvan barınaklarını kurar. Yani Çarşı bizim sosyal anlamdaki vicdanımızdır. Bir terör örgütü değildir. Zaten savcılık da mütalaasında beraat isteyerek, bunun böyle olmadığını kendisi de söylemiştir."

"ÇARŞI İDDİANAMESİNİ TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATACAĞIZ"

Avukat Ömer Kavili de "Çarşı Davası kamuoyuna açıklandığı ve kamuoyunda siyasiler tarafından yargılanması yapıldığı zaman da hükümet devirmeye yönelik silahlı örgüt diye karalanmaya çalışılan bir davadır. Fakat ilk duruşmada, sanıklardan birinin tarafımdan yapılan çapraz sorgulamada örgüt olmadığı ortaya çıktı. O duruşmanın başkanı "Hükmün açıklanmasını istiyor musunuz?" dedi. Oysa iddianameye göre eğer kanun değişmeseydi bütün sanıkların idamını istiyorlardı. Yani Çarşı'yı idam edeceklerdi kafalarına göre. Bugün geldiğimiz aşamada ise, Cumhuriyet Savcısı'nın mütalaası hukuk standartlarını yerle bir ediyor. Burada tamamen bir öfke hali vardır" dedi.

SUÇ KANITI CEP TELEFONU SİNYALİ

"Hükümeti devirmeye yönelik silahlı örgüt iddiası yalandır" diyen Kavili, "Sanıkların suçlu olduğunun kanıtı olarak cep telefonu İstanbul'un değişik yerlerinde, Adana'da , Mersin'de sinyal vermiştir. Öyleyse bu nedenle suçludur şeklinde bir yorumda bulunmuştur. Bununla ilgili olarak avukat meslektaşlardan bir kısmı bugün savunma yaptı. Ancak biz iddianamenin ve yargılamanın bu aşamasına gelen esas hakkındaki savcı yorumunun mantık hatalarını, hukuk standardını yerle bir eden, bütün saçmalıklarını, akıl mantık dışı olan yönlerini ayrıntılı belirtmek ve bu suretle yargılamanın düzgün yapılmasını sağlamak üzere mehil istedik. Biz bu savcılık iddianamesi ve savcılık mütalaasını tek tek çürüteceğiz. Ortada suç işleme örgütü yoktur. Hükümeti devirmeye yönelik silahlı örgüt iddiası yalandır. Çarşı'nın ve Gezi'nin yani halkın zekasıyla alay eder seviyedeki bu iddianameyi parçalayıp tarihin çöp sepetine atacağız" diye konuştu.

AVUKAT İLE KARTAL PENÇESİ YAPTILAR

Açıklama sonrası, Avukat Ömer Kavili, bazı sanık ve yakınlarıyla kartal pençesi işareti yaparak, fotoğraf çektirdi.

DHA

Çarşı Avukatları Açıklama Yaptı

Hits: 476