Yunanistan 'Hayır' dedi

~ 05.07.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Yunanistan halkı yaşadığı ekonomik dar boğazın ardından kreditörlerin nakit akışını yeniden sağlaması şartıyla öne sürdüğü şartları refarandum da reddetti.

Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da erken saatlerde oyunu kullanan isimler arasında yer aldı. Sonuçlar yerel saatle 21:00 civarında belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre referandumdan 'hayır' sonucu çıktı.

Saatler 20:48'i gösterdiğinde 'hayır' sonucu önde gidiyor. Şu ana kadar açılan sandıklarda "Hayır" oyu verenlerin sayısının daha fazla çıkmasının ardından hükümet yetkililerden açıklamalar gelmeye başladı. Savunma Bakanı Panos Kammenos, "Yunanlar tehdide boyun eğmez, demokrasi kazandı" açıklamasını yaparken; Hükümet Sözcüsü Gabriel Sakellaridis ise kreditörlerle müzakerelerin hemen başlaması ve iki gün içerisinde tamamlanması gerektiğini söyledi.

KUTLAMALAR BAŞLADI

Sandıkların yüzde 23'ü açıldı. 'Hayır'ın %60 olması üzerine 'Hayır'cılar sokaklarda kutlamalara başladı. BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın aktardığına göre, "Halk, Klafthomonos Meydanı'nda kurulan ekranlardan sonuçları izliyor, hükümetin kurduğu ekranların karşısındakiler 'Hayır' taraftarları. Bu görüntüden kısa bir süre sonra da kutlamalar başladı." 'Hayır' oyu verenler, başkent Atina'da erken kutlamalara başladı.


"HAYIR, YÜZDE 61'İN ÜZERİNDE OLACAK"

Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis referandumda "hayır" oyunun yüzde 61 çıkacağını söyledi.

"DEMOKRASİ KAZANDI"

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, "Yunanlar tehdide boyun eğmez, demokrasi kazandı" açıklamasını yaptı.

Yunanistan'da bugün yapılan referandumdan sonra anketlerin 'hayır' oylarını önde göstermesi üzerine Twitter hesabından açıklama yapan milliyetçi Bağımsız Yunanlar lideri Kammenos, "Yunanlar tehdite boyun eğmeyeceklerini kanıtladılar. Demokrasi kazandı." diye yazdı.

Yunan Hükümet Sözcüsü Gabriel Sakellaridis ise kreditörlerle müzakerelerin hemen başlaması ve iki gün içerisinde tamamlanması gerektiğini söyledi.

Bu arada Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in bu akşam bankaların genel müdürleriyle bir araya geleceği belirtildi.

Varufakis, sandıktan önlemlere 'hayır' çıkması durumunda bankaların Salı günü açılacağını söylemişti. Bankalardaki nakit bitmek üzere olduğundan, Salı gününe kadar Avrupa merkez bankası'nın Yunanistan'a nakit akışını sağlaması gerekecek. Avrupa Merkez Bankası'nın da bu akşam referandum sonuçlarını değerlendirmesi bekleniyor.

HDP'DEN KUTLAMA

SYRIZA'ya Türkiye'den ilk kutlama HDP'den geldi. HDP'nin resmi Twitter hesabından şu tweet atıldı.

[Haber görseli]

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/314105/Yunanistan__Hayir__dedi.html

 

Hits: 489