Özgürlük hedefte

~ 04.06.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Cumhuriyet’e destek her gün artıyor, her kesimden dayanışma mesajları geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında “Bedelini ağır ödeyecek” diyerek tehdit ettiği Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a ve gazetemize destekler çığ gibi sürüyor.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile Yüksek Kurul Üyeleri, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Başar Yaltı, Basın İş Sendikası Başkanı Faruk Eren, Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, TTB eski başkanlarından Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Özdemir Aktan, TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez ile eski başkan Prof. Dr. Taner Gören, TMMOB İstanbul il Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Kadıköy eski Belediye Başkanı Selami Öztürk de dün gazetemizin Şişli’deki binasına destek ziyaretinde bulundu. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Cumhuriyet Gazetesi’nin iyi bir habercilik örneği sergilediğini belirterek “Sözün bittiği yerde değil, sözün başladığı yerdeyiz. Bedel ödenecekse beraber ödeyeceğiz. Hiçbir gazeteciyi o zindanlara tıktırmayacağız” dedi.

Heyete teşekkür eden Dündar ise “Basına bu saldırılar Türkiye’de yeni değil, yeni olan bizim bu dayanışmamız yani buna ihtiyacımız var. Bugüne kadar bir telefonla susturabildiği basın düzeni görüyorduk. Bizim gazetemizde ‘Alo Fatih’ hattı yok. Arayayım da susturayım olmuyor. Tersine arandıkça biz daha üst perdeden tepki veriyoruz. Sessiz kaldıkça daha çok üzerimize gelindiğini, biraraya geldikçe de geri püskürttüğümüzü gördük” diye konuştu. Dündar, iletişim fakültelerinin yaşanan baskılara sessiz kalmasını eleştirerek “Eskiden genç bir gazeteciyi işe alırken yeterince yetenekli misin? diye soruyorduk, şimdi yeterince cesur musun? diye soruyoruz” dedi.

Dr. Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye’de bu ülkeyi yönetenlerin çok açık baskısının, tehditlerinin ortada olduğu bir süreci yaşıyoruz. Basında bu süreçte sürekli olarak siyasi iktidarın baskılarından payını aldı” diye konuştu.

Prof. Dr. Gençay Gürsoy ise Cumhuriyet Gazetesi’nin yıllardan beri Türkiye’de demokrasinin, barışın, insan haklarının yılmaz savunucusu olduğunu vurgulayarak “Bu son olay artık bütün demokrat kamuoyunda bardağı taşıran son damla oldu. Bu suçsa bu suça ortak olmak isteyen ülkede yüzlerce, binlerce kişi var” diye konuştu.

 

Bürolara ziyaret

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara İl Başkanı Adnan Keskin ve milletvekili adayları Gamze Taşçıer, Necati Yılmaz, Emre Doğan’dan oluşan CHP heyeti ile Birleşik Kamu-İş Sendikası Başkanı Hasan Kütük gazetemizin Ankara bürosunu ziyaret ederek desteklerini iletti.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü,’yle milletvekili adaylarından Sevda Erden Kılıç ve Hüseyin Sezer, Ege temsilcimiz Serdar Kızık’la görüşerek, “yanınızdayız” dedi.

 

Halk Arenası

Usta gazeteci Uğur Dündar da Can Dündar’a destek vererek, twitter hesabından #Can- DündarYalnızDeğildir hastag’ine “Cumhurbaşkanı’nın Can Dündar’ı tehdit etmesi ve gazeteci geçinenlerin bu tehditi desteklemesi, dehşet vericidir” mesajını paylaştı. Uğur Dündar’ın Halk TV’de yayınlanan ‘Halk Arenası’ programında da Can Dündar ve gazetemize destek verildi. Programın konukları CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Özgür Özel ile CHP Milletvekili adayları İlhan Kesici ve Zeynep Altıok Akatlı’ydı...

 

Destek mesajları

Gazetemiz yazarı Ergin Yıldızoğlu, ÇYDD Başkanı Prof. Aysel Çelikel, tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen, gazeteciler Coşkun Aral, Faruk Bildirici, Yazar Cezmi Ersöz, sanatçı Ahmet Leventoğlu, işadamı Murtaza Çelikel, Prof. Coşkun Özdemir, Dr. Hakkı Öcal başkanlığındaki CHP Heyeti, 78’liler Girişimi adına Celalettin Can, Sönmez Targan, Gürol Sözen, yazar Sevgi Özel, Dr. Metin Güvener, Eğitim İş Başkanı Veli Demir ve Erol Atasoy da desteklerini iletti.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/291079/Ozgurluk_hedefte.html

Hits: 656