Muhalif Hukukçuların Dikkatine

~ 02.06.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

HSYK, adalet.org sitesinde muhalif yorum yapan hakim ve savcıların tespiti için ekip görevlendirdi.

HSYK’dan hakim-savcılara markaj...AKP'yi ve kurulu övmek serbest, eleştirmek suç

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, sosyal medyada, adalet.org da muhalif yorumlar yapan hakim ve savcıların tespit edilmesi için bir ekip görevlendirdi.

Kurul aleyhine, müfettişlerin tutuklama taleplerine, açığa alma, yer değiştirme gibi güncel konularda muhalif yorumlar yapan hakim ve savcıların paylaşımlarının derlenmesi, isimlerinin belirlenmesi için görevlendirilen ekibin tüm yorum ve paylaşımları toplamaya başladığı öğrenildi.

Kurul, “seni seviyoruz uzun adam”, “Seniz seviyoruz Erdoğan” , ya da yargıda paralel yapı gibi iddiaları dile getiren , kendilerine övgüler dizen hakim ve savcılar hakkında ise herhangi bir bilgi toplanmasını istemedi.

AKP'yi ve kurulu övmek serbest, eleştirmek suç

Hakim ve savcıları yakın markaja alan ekip, kurul kararlarını eleştirenleri ve muhalif yorumlar yapanları isim isim belirlemeye başladı. Derlenen paylaşımların önümüzdeki günlerde kurul gündemine alınarak, haklarında inceleme başlatılması talebiyle görüşme yapılacağı öğrenildi. Buna karşın, övgüler dizen, hükümete yakın gazetecileri, AKP’li vekilleri takip edip, onların yorumlarını paylaşanlara yönelik ise bir talimat verilmedi.

Hakim ve savcıların kendi yorumlarının yanı sıra, adalet.org, sosyal medyada muhalif görüşleri beğenen, rt eden, haberlerini paylaşanların da bu markaja dahil oldukları öğrenildi.

ARZU YILDIZ-GRİHAT ÖZEL

http://www.grihat.com.tr/hsykdan-hakim-savcilara-markaj-akpyi-ve-kurulu-ovmek-serbest-elestirmek-suc-18003h.htm

 

Hits: 748