PKK'nın avukatı AKP'den aday

~ 20.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Şeyh Sait'in torunu da olan Fırat'a partinin içinden de tepkiler geldi.


Veli TOPRAK/ ANKARA

 

AKP’nin Erzurum’dan milletvekili adayı gösterdiği Abdurrahim Fırat’ın PKK’lıların avukatlığını yaptığı ortaya çıktı. AKP içinden Fırat’ın adaylığına tepki var. HDP ise Fırat’ın aday gösterilmesini ‘Kürt oyları bölmek’ olarak değerlendirdi.

5. SIRA ADAYI

Liste başı İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın olduğu Erzurum’da toplam 6 milletvekili çıkıyor. 2011’de 5 milletvekili çıkaran AKP, 7 Haziran seçimlerinde 5. sıraya Kürt kökenli bir ismi aday gösterdi. 2011’de aday adayı olan ancak listeye alınmayan Avukat Abdurrahim Fırat, AKP’nin listesinde yer buldu.

ÖRGÜT ÜYESİNİN AVUKATI

PKK’nın kanalı olarak bilinen MED TV’nin kadın spikeri, 2001 yılında Erzurum DGM’de yargılanarak ceza aldı. Mahkeme, PKK kanalında spikerlik yapan Hüsnü Cemal Aslan’a ‘örgüt üyeliğinden’ 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.  Aslan’ın avukatlığını yapan AKP’li Abdurrahim Fırat, örgütten ayrıldıktan sonra eyleme katılmayan müvekkilinin berat etmesini istemişti. Fırat, beraat kararı verilmemesi halinde ise Pişmanlık Yasası’ndan yararlandırılması talep etti.

ŞEYH SAİT’İN DE TORUNU

Erzurum’un Tekman ilçesi doğumlu olan Abdurrahim Fırat, Şeyh Sait’in üçüncü kuşak torunu. Avukat Fırat, Cumhuriyet yönetimine isyan ettiği gerekçesiyle Diyarbakır’da idam edilen dedesinin mezarının Diyarbakır Orduevi’nin önünde olduğunu iddia etmişti.

“KÜRT OYLARI BÖLMEK İÇİN”

HDP, Fırat’ın AKP’den aday gösterilmesini ‘Kürt oyları bölme girişimi’ olarak görüyor. HDP’li Hınıs Belediye Başkanı Hasan Basri Fırat, kendisinin Şeyh Sait’in gerçek torunu olduğunu belirterek, “AKP, Şeyh Sait efendinin ismini kullanarak HDP ve Kürtlere karşı koz olarak kullanmak istiyor. AKP’nin düşüncesi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçelerde torunu sayılan birisini aday gösterip oy almak istiyor” görüşünü dile getirdi.

sözcü

 

Hits: 864