Avukat Sönmez: Bize, davalardan vazgeçmemiz için 1 milyar dolar teklif ediyorlar

~ 09.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Bilkent Üniversitesi'nde bir söyleşiye katılan Avukat Gülden Sönmez, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde çok önemli bir süreç yakaladıklarını belirtti. Mahkemenin, Mavi Marmara davasında 'İsrail savaş suçu işlemiştir' kararı aldığını kaydeden Sönmez, "Bize bu davalardan vazgeçmemiz için 1 milyar dolar teklif ediyorlar." dedi.

Avukat Bülent Yıldırım ile avukat Gülden Sönmez, Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü'nün 'İnsan Hakları ve Küresel Adaletin Ortadoğu Çıkmazı' konulu paneline katıldı. Panelde konuşan Gülden Sönmez, "Bu kadar ihlalin yaşandığı bir zamanda insan haklarını konuşmak çok cesaret işi olmasa da bunu dert etmek ve bunun için çaba ortaya koymak oldukça cesur bir duruş günümüz dünyasında." ifadelerini kullandı.

'Mavi Marmara' davası hakkında da bilgiler veren Sönmez, "Biz Mavi Marmara vakasında gemileri yola çıkarırken de, davaları sürdürürken de sadece ve sadece insanlık ailesi için böyle somut bir iddiayla, örneklikle ortaya çıktık. Bugün Türkiye mahkemelerinde her türlü kavgaya rağmen, her türlü mücadeleye rağmen illa da hukuk biraz olsun işlesin diye ortaya koyduğumuz çabayla 4 tane komutanı yargılıyor durumdayız. Onlar hakkında İnterpol kırmızı bülten kararını da çıkarmayı da başarmış bir hukuk süreci karşımızda duruyor. Bundan sonrası ne olacak? Bundan sonrası işte, hukukun gücü mü, gücün hukuku mu kavgasında Adalet Bakanlığı'na düşüyor. Adalet Bakanlığı kırmızı bülteni İnterpol'e gönderme mesuliyetini en kısa sürede gerçekleştirecek mi, gerçekleştiremeyecek mi onunla karşı karşıyayız. Türkiye içerisinde ortaya koyduğumuz bu çabanın taraftarı olarak, savunucusu olarak her türlü çabayı da devam ettireceğiz." diye konuştu.

'DAVALARDAN VAZGEÇMEMİZ İÇİN 1 MİLYAR DOLAR TEKLİF EDİYORLAR'

Sönmez şöyle devam etti: "Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde çok önemli bir süreç yakaladık. İlk defa 'İsrail savaş suçu işlemiştir' şeklinde karar çıktı. 'Siz mi yargılayacaksınız, İsrail ordusu dünyanın en ahlaklı ordusudur' dediler. Biz de onlara 'şaka yapıyorsunuz' dedik. Gazze'de çocukların üzerine bombalar yağdıran, güya 'dünyanın en ahlaklı ordusu' şu an Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde kendisine karşı oluşan bu tehdit karşısında bize teklifler yağdırmaya devam ediyor. Bize bu davalardan vazgeçmemiz için 1 milyar dolar teklif ediyorlar. 1 milyar dolar, bugün objektif bir mahkeme kurulsa, bu objektif mahkemenin hukuk çerçevesinde Mavi Marmara mağdurlarına ödeyebileceği asgari limittir. '1 milyar doların üzerinde açık çek verelim size, istediğiniz rakamı yazın, yeter ki bu davalar bitsin. Ablukanın kalkması için de elimizden geleni yapacağız. Mersin'de bir yeşil hat oluşturalım ve burada bir İsrailli yetkili dünyadan ve Türkiye'den gidecek yardımlarla ilgili bir onay versin. Abluka bu şekilde kalksın istediğiniz gibi yardım götürün'. Bunun karşılığında sadece bir şey istiyorlar: 'Bu davalardan vazgeçin'." CİHAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.samanyoluhaber.com/avukat-sonmez-bize-davalardan-haberi/1100676/

Hits: 1174