Erdoğan'ın kaçak villasını görmeyenler, zeytin ağaçlarına taktı

~ 26.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Urla'da SİT alanı üzerindeki Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen kaçak villaları görmezden gelen İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, tapulu arazisine zeytin ağacı diken Mustafa Ural'ı rahat bırakmıyor.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Zeytineli Mahallesi Hacılar Koyu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen işadamı Latif Topbaş’ın resmi sahibi olduğu kaçak ve ruhsatsız villalar, 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ile ortaya çıkmıştı. Kaçak ve ruhsatsız villaların bulunduğu bölgenin SİT derecesi İzmir 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu tarafından 1'den 3'e hukuksuz şekilde düşürülmüş, karara İzmir Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları, Jeoloji Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri odaları dava açmıştı. 20 hektarlık alan üzerine kurulan ve 2 tanesinin de Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen villalara dair iki kez yıkım kararı verilmişti. Urla'da her şeye rağmen yıkılmayan kaçak villalar ne bürokrasiyi ne de hukuku rahatsız etmezken, Urla'daki bir zeytin bahçesi, o kaçak yapıları umursamayanların hedefi haline geldi.  

KURUL BASKI YAPIYOR

İzmir’de yayınlanan yerel 9 Eylül Gazetesi’nden Umut Karakoyun’un haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen kaçak villalar için hiç bir işlem yapılmazken, Urla İskele Mahallesi'nde 3 dönümlük arazisi bulunan Mustafa Ural'ın tapulu arsası üzerine 45 zeytin, 15 meyve ağacı dikmesi SİT tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından bölge SİT alanı olduğu gerekçesiyle Mustafa Ural'ın diktiği ağaçlar sökülmek istendi. 8 yıllık zeytin ağaçlarını söktürmemek için direnen arazinin sahibi Mustafa Ural'a, İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından dava açıldı. Davada, 'ağaçların suç unsuru oluşturmadığı' belirtildi. Müdürlük kararı temyiz etti, Yargıtay da mahkemenin kararını onayarak kesinleştirdi. Ancak Yargıtay'ın kararını tanımayan İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, ağaçların sökülmesi için baskı uyguluyor.

YARGIYI HİÇE SAYDILAR

Mustafa Ural’ın Avukatı Halil Alagöz, Yargıtay kararını tanımayan Kurul’a ateş püskürdü. Alagöz, “Bu karar Yargıtay'dan da geçerek kesinleşti. Ancak buna rağmen 8 yıldan beri sanki Kurul’un başka işi yok gibi sürekli Urla Belediyesi'ne 'ağaçları sökün, orada bulunan konteyneri kaldırın, çitleri sökün' yazısı gönderiyor. En sonunda haberimiz olmadan içerisinde yalnızca kazma ve kürek bulunan konteyner alınıp götürüldü. Ardından çitler söküldü. Biz de çitleri portatif olarak yaptık. Son olarak da Urla Belediyesi'ne yazı gönderilerek zeytinlerin sökülmesi istendi. Belediye, kuruldan gelen yazıya 'elimizde mahkeme kararları var, zeytinleri sökmek hukuka aykırı' diye karşı çıktı. Kurulun bu taleplerinden sonra onlara dilekçe yazdık. Mahkeme kararlarını da bu dilekçeyle birlikte gönderdik. Bize 'mahkeme kararı ne olursa olsun bizi bağlamaz. Kurulun aldığı karar mahkemenin üstündedir’ denildi. Bu yanıt hukukun bitirildiğinin göstergesi. Çünkü hiçbir kurulun kararı kanunların önünde değil. Biz demokratik bir ülkeyiz. Tüm bunları yapanlar güzelim koya kurulan kaçak villaları umursamıyor” dedi.

ERK HUKUKU SATIN ALIYOR

Hukuka olan inancını yitirdiğini de belirten avukat Alagöz, “Güç ve kudretin, hukuku satın aldığını, iktidar erkinin hukuku satın aldığını gördük. Urla Zeytineli dünyanın en güzel 1. derece doğal SİT alanı. Artık Türkiye'de 'ne hukuka uygun ne değil' bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

solhaber

 

Hits: 677