EMEKLİ HAKİMİN KALBİ, MESLEK AŞKINA YENİLDİ

~ 03.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Antalya’da, bir ay önce 65 yaşında emekli olan hakim Mustafa Kutu, avukatlık ünvanı için Antalya Barosu’na müracaat etti. Hakkında bulunan iki inceleme sebebiyle müracaatı oy birliğiyle reddedilen emekli hakim, adliyede düzenlenen emeklilik töreninden bir ay sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ailesi, Mustafa Kutu’nun kalp krizi geçirerek ölmesine, avukatlık hakkının verilmemesinin sebep olduğunu ileri sürerken, Antalya Barosu, konunun kendileriyle bir ilgisi bulunmadığını açıkladı.
Antalya Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi Hakimliğinden geçen Ocak ayında 65 yaşında emekli olan Mustafa Kutu, 27 Şubat tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Kutu’ya, Antalya Adliyesi’nde dostları ve mesai arkadaşları tarafından emeklilik töreni düzenlenirken yaklaşık 1 ay sonra bu kez sevenleri cenaze töreninde buluştu. Kutu’nun oğlu Can Kutu, babasına avukatlık unvanının verilmemesi nedeniyle büyük üzüntü yaşadığını ve ardından geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etti. Babasının 40 yıllık bir çalışma hayatı olduğunu ve meslek yaşamının 35 yılından fazlasını hakimlik yaparak geçirdiğini dile getiren Kutu, “Ocak ayında babam emekli oldu ve adliyede tören düzenlendi. 27 Şubatta ise Antalya Adliyesi’nde cenaze töreni düzenledik” dedi.
Babasının emekliliğinin ardından çok üzüntüye girdiğini ifade eden Kutu, şöyle konuştu: “Evde ne yaparım, canım sıkılır diye düşünüyordu.Hukuka olan aşkını bildiğimiz için babama destek olmaya çalıştık. Avukatlık yapması içinde biz ön ayak olduk. Avukat olmaya karar verdi. Ama bu süreçte çok zorlukla karşılaştık. Antalya Barosu’na başvuru yaptı avukatlık için. Fakat oy birliği ile ret kararı verildi. Bunun sebebi de hakkında bulunan iki incelemeydi.”
Babasının, avukatlık unvanı verilmemesinin ardından durgunlaştığını söyleyen Kutu, şunları söyledi: "O kadar üzüldü ki, bununla yatıp kalkmaya başladı. Bunların sonucunda kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Bu üzüntü babamın hayatını kaybetmesine neden oldu.”
Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı ise aileye baş sağlığı diledi. Ailenin acısını paylaştığını ancak Antalya Barosu hakkında yöneltilen iddiaları kabul edemeyeceklerini anlatan Bacanlı, iddialar üzerine yorum yapmak istemediğini kaydetti.

 

http://www.milliyet.com.tr/emekli-hakimin-kalbi-meslek-askina-yenildi-antalya-yerelhaber-650788/

 

Hits: 1526