Arabulucular Toplantısı Sonuç Bildirgesi

~ 28.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanlığının düzenlediği Arabulucular Toplantısının sonuç bildirgesinde, "mevcut yargı düzeninin daha fazla iş yükünü kaldıramayacağı" ifade edilerek, arabuluculuğa başvuru sürecinin belirli uyuşmazlıklarda miktar ve konu bakımından zorunlu hale getirilmesi önerildi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB)  ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Başkanlığının düzenlediği Arabulucular Toplantısının sonuç bildirgesinde, "mevcut yargı düzeninin daha fazla iş yükünü kaldıramayacağı" ifade edilerek, arabuluculuğa başvuru sürecinin belirli uyuşmazlıklarda miktar ve konu bakımından zorunlu hale getirilmesi önerildi.


TBB Arabuluculuk Yürütme Kurulu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi yetkilileri, Arabuluculuk Kurulu üyeleri, bazı baro başkanları, baroların arabuluculuk komisyonu başkanları ile 21 ilde kurulu arabuluculuk dernek başkanının katıldığı toplantı, dün sona erdi.

Toplantıya ilişkin sonuç bildirgesinde, mevcut yargı düzeninin daha fazla iş yükünü kaldıramayacağı ve bu nedenle arabuluculuğun vazgeçilmez bir çözüm süreci olduğu ifade edildi.

Arabuluculuğa başvuru sürecinin belirli uyuşmazlıklarda miktar ve konu bakımından zorunlu hale getirilmesi önerilen bildirgede, mevzuatın avukatlara müvekkillerini arabuluculuğa başvuru konusunda bilgilendirme ödevi yüklemesi, arabuluculuğun dava sürecine göre daha ekonomik, hızlı, kolay ve dostane bir çözüm yöntemi olduğu konusunda toplum bilincinin artırılması yönünde çalışmalar yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

Bildirgede, dava yoluna gitmeden önce veya dava açılmış olsa bile arabuluculuğa başvurulması konusunda kamuoyunun daha fazla bilgilendirilmesinin uygun olacağı kaydedildi.


http://www.haberler.com/arabulucular-toplantisi-sonuc-bildirgesi-7019316-haberi/

 

Hits: 530