Yaşar Kemal Ömrünü Kürt Sorununa Adadı, Tarihi Günde Hayatını Kaybetti

~ 28.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Türkiye'nin yaşayan en usta kalemi, Anadolu'nun bilge masalcısı Yaşar Kemal hayatını kaybetti. Kürt sorununa ömrünü adayan yazar, "Çözüm süreci"nde tarihi açıklamaların yapıldığı bir günde hayatını kaybetti.

İNCE MEMED'İN YARATICISI GÖZLERİNİ YUMDU

Yaşar Kemal, Türkiye'den Nobel ödülüne aday gösterilen ilk edebiyatçıydı. Genç yaşında sosyalizm ile tanıştı, TİP yöneticiliği, Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği'nin başkanlığını yaptı. İnce Memed'in yaratıcısı, 92 yaşında arkasında onlarca eser bırakarak hayata gözlerini yumdu.

YAŞAR KEMAL'İN SON ÇAĞRISI

Yaşar Kemal, Kürt meselesinin çözümü için sözünü sakınmadı. Her fırsatta, barıştan ve özgürlüklerden yana tavrını koydu. Ömrü boyunca barış, demokrasi ve Kürt sorununun özgür ve eşit yurttaşlık temelinde çözümü yolunda her çabanın içinde yer alan Yaşar Kemal'in son çağrısı yine bu yöndeydi. Kemal "Bugün bir umutsuzluk yeli ortalığı kasıp kavuruyor. Ben diyorum ki, bu yaraların sağalması bizim elimizde. Ülkemizin onurunu, ekmeğini, kültür zenginliğini kurtarmak elimizde. Gelin de doğru dürüst bir demokratik düzenin kurulması için aklımızla, yüreğimizle el ele verelim. Bu bir çağrıdır. Sözüm sizedir." demişti.

 

http://www.haberler.com/yasar-kemal-omrunu-kurt-sorununa-adadi-tarihi-7020359-haberi/?google_editors_picks=true

"KÜRTLERE HİZMET VERMEDİK"

Radikal gazetesinden Cem Erciyes'e konuşan yazar, "Kürtlerden vatandaşlık ödevlerini bekledik de, eğitim, sağlık, yatırım, devletin vatandaşlarına vereceği hizmetleri vermedik." demişti.

"KÜRT HALKI BARIŞ İSTİYOR"

Usta yazar sözlerini şöyle sürdürmüştü;

"Türkler de Kürtler de ayrılmayı hiçbir zaman istememişlerdir. Onları birbirinden hiçbir güç de ayıramayacaktır. Bunu iyice anlayanlar utandıklarından kaçacak yer arayacaklardır. Sanıldığı kadar zor değildir. Kürt halkı gibi bir halk dağdakileri kolaylıkla indirir. Yediden yetmişe kadar kimse kardeşlerinin çocuklarının hiçbir koşulda ölmesini istemiyor. Kürt Halkı barış istiyor. Güçleri yeterse her şey, o savaş barışa döner. Ben Kürtleri biliyorum. Kürtçede bir deyiş vardır, Kürtler sözlerinden ölürler de vazgeçmezler. Bunu Kürtlerle ilgisi olan kime sorarsan sor, budur. Kürt halkı gibi bir halk dağdakileri kolaylıkla indirir. Kimse çocuklarının ölmesini istemiyor. Kürt halkı barış istiyor."

"BİR KEZ SEN KÜRTSÜN DEMEDİLER"

Yaşar Kemal başka bir söyleşisinde şöyle demişti:

"Bana bazı insanlar 'Hemite, yani Hamit dede nedir?' diye sorduklarında anlatırım. Hamit dede der ki; 'Ben bu memlekette bir Kürt köyünde doğdum, Türk köyünde büyüdüm. Yalnız bu Hemite'de en sevgili çocuk bendim' derdi. Bu denilecek, söylenecek bir şeydir. Şimdi biz bin senedir beraberiz. Bu memleketi yani Osmanlı memleketini demek istiyorum. Çok müthiş yapmışlardır. Ben Kürt çocuğuydum, ama oyun oynarken arkadaşlarımız kavga ederdi, herkesi döverlerdi. Ama beni dövmezlerdi. Bir kez bile bana 'Sen Kürtsün' diye laf söylemediler"

 

Hits: 841