5 soruda Özel İhtisas mahkemeleri

~ 17.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) geçtiğimiz günlerde yayımladığı yetki kararnamesiyle bazı ağır ceza mahkemelerini Özel İhtisas Mahkemesi olarak belirlemişti. Terör davalarına bakması beklenen söz konusu mahkemelerin ne zaman çalışmaya başlayacağı merak ediliyordu. ÖZİM'lerle ilgili detaylar netleşmeye başladı. İşte 5 soruda yeni mahkemeler:

1-Ne zaman çalışmaya başlıyorlar?

HSYK kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 15 gün içinde faaliyete geçecek. Muhtemel tarih ise Mart...

2-Hangi davalara bakacaklar?

Bu mahkemeler kapatılan özel yetkili mahkemeler gibi sadece Anayasal Düzene ve Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar Bürosu'nda görevli savcılarca açılan "terör" ve "örgüt" davalarına bakacak. Özellikle paralel yapıyı ilgilendiren casusluk, yasa dışı dinleme ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar da bu mahkemelerin çalışma sahasında olacak. Halen, paralel yapıya yönelik "yasa dışı dinlemeler", "Başbakanlık konutuna böcek yerleştirilmesi", "Dışişleri Bakanlığı'ndaki devlet sırrı niteliğindeki görüşmelerin ifşa edilmesi" gibi davalar bulunuyor.

3-Kimler görev alacak?

Bu mahkemelerin hakimleri terör ve örgüt suçlarında deneyimli hakimler arasından seçilecek.

4-Hangi illerde çalışacaklar?

Ankara'da 2, İstanbul'da 2'den fazla, Adana ve Diyarbakır gibi diğer illerde ise 1'er ihtisas mahkemesi görev yapacak.

5-ÖYM'ler geri mi geliyor?

ÖZİM'den önce Özel Yetkili Mahkemeler bulunuyordu. Söz konusu mahkemeler, geçen yıl kaldırıldı. Bununla birlikte Ergenekon, Balyoz, İnternet Andıcı, 12 Eylül, 28 Şubat ve KCK gibi kritik darbe ve terör davaları Ağır Ceza Mahkemeleri'ne sevk edildi. ÖYM'lerin özel soruşturma ve yargılama usulleri bulunuyordu. Ancak buna rağmen özel yetkili savcı ve hakimler, "suç örgütü" kavramına bütün bulduklarını doldurarak yetki alanlarını genişletmişlerdi. İhtisas Mahkemeleri'nin bunlardan farkı; belli alanlarda uzmanlaşmaları olmaları. Yani ÖZİM'lerin yargılamada özel usulleri bulunmayacak.

EBRU KARATOSUN

Türkiye

 

Hits: 518