Fidan Başbakan mı olacak?

~ 06.02.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

 

Fidan’ın adaylığı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu özel görüşme yaptı.
 
Genel seçim için adaylar harekete geçerken Ankara kulislerinde en çok merak edilen isim MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Fidan için farklı senaryolar konuşuluyor. Fidan’ın adaylığı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu özel görüşme yaptı.

NE ZAMAN İSTİFA EDECEK

Kulislere yansıyan bilgiye göre; Erdoğan, Fidan’ın görevinde kalmasını istiyor. Hatta bu konuda MİT’in başına önerilen isme de sıcak bakmadı. Sözcü'den Veli TOPRAK-Başak KAYA'nın haberine göre, bu durumda Fidan’ın istifa etmeyeceği ve müsteşar olarak çalışmaya devam edeceği belirtiliyor. Ancak Fidan’ın siyasete girmesi halinde bakanlık hatta Başbakanlık koltuğuna oturacağı belirtiliyor. YSK’nın takvimine göre milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifa etmeleri için son gün 10 Şubat…

ESKİ GÖREVLERİNE DÖNEMEYECEK

AKP’ye yakın bürokratlar, Genel Merkez’in işaretini bekliyor. Yasaya göre; aday olacak asker ve yargı mensupları seçimi kaybeder ya da aday gösterilmezlerse eski görevlerine dönemeyecek. Diğer bürokratlar ise eski koltuklarına atanabilecek. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dokuz üyesinden dördü aday olmayı planlıyor.

ALTERNATİFİ BULUNUYOR

AKP’den, Başkan Davut Dursun’un Bursa ya da Sakarya’dan, Hasan Tahsin Fendoğlu’nun Elazığ’dan aday gösterilebileceği belirtiliyor. MHP’li üye Esat Çıplak Samsun’dan aday olacak. CHP’li üye Ali Öztunç için ise İstanbul ya da Kahramanmaraş alternatifi bulunuyor. MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun adı da adaylık için geçiyor.

Kaynak: Veli TOPRAK-Başak KAYA / Sözcü
 
 
 
 
Hits: 518