Almanya'dan tarihi karar

~ 25.01.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Bundan sonra çıkan olaylarda holiganlar örgütlü suçlardan ceza alacak. Federal Yargıtay, Dresden’de maçtan sonra Türklere saldıran holiganlara verilen cezayı onaylayarak bu kararı aldı.

Almanya'da yargı futbol terörünü önlemek için tarihi bir karar aldı. Federal Yargıtay Üçüncü Dairesi, Dresden Eyalet Ceza Mahkemesinin Hooligans Elbflorenz grubu üyelerini organize suç şebekesi olarak değerlendirip bu yönde verdiği hapis cezalarını onayladı. Holiganlarının avukatlarının, işlenen suçu spor karşılaşması çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği yönündeki talebini görüşen yargıtay, temyiz talebini ret etti.

MAHKEMENİN VERDİĞİ KARARI ONAYLANDI

Yargıtay, çıkan olayların maçın üçüncü devresi olarak kabul edilmeyeceği ve toplumun huzuru ile barışını bozduğunu gerekçe göstererek yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.

HAKİM KARŞISINA ÇIKARILMIŞLARDI

Türkiye ile Almanya arasında oynanan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final maçından sonra Dresden kentinde bir grup holigan Türklere ait döner dükkanını basmış ve çalışanlara saldırmıştı.  Türkleri ağır yaralayan saldırganlar, daha sonra tespit edilip hakim karşısına çıkarılmıştı. Dresden Ceza Mahkemesi, yargılanan sanıklardan birini para cezasına çarptırırken, diğer dört sanığa ise 9 ay ile 4 yıl arasında değişen hapis cezası vermişti. Sanık avukatları ise kararı temyiz etmek için yargıtaya başvurmuştu. 

http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/28045595.asp

 

Hits: 792