Hâkime 'babanın uşağı yok' diyen avukat beraat etti

~ 02.01.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Yargıtay, duruşmada dosyayı okumadığını düşündüğü hâkime kızarak, “Burada babanızın uşağı yok” diyen avukata verilen cezayı bozdu...

KEMAL GÖKTAŞ Ankara

Yargıtay, duruşma hakimine ‘Burada babanın uşağı yok’ dediği için ‘kamu görevlisine hakeret suçundan’ yargılananavukatın sözlerinin suç unsuru oluşturmadığını, ağır eleştiri niteliğinde olduğunu belirtti.


Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin kararına göre, bir alacak-borç davasında alacaklının avukatı, duruşma hakiminin ara karara zaten dosyada olan bir belge ile ilgili bilgileri, “iddia” diye yazması üzerine, “Bak biz iddia etmiyoruz, burası emniyetçe tespit edilen adrestir, dosyayı incelemeden çıkarsanız böyle olur. 15 aydır yargılama ağır ceza mahkemesi gibi devam etmektedir. Vergi dairesinden dosyaya gelen yazıyı yazmamanız da dosyayı incelemediğinizi göstermektedir. Burada babanızın uşağı yok” dedi. Bu sözleri tutanağa geçirilen avukat hakkında, “kamu görevlisine hakaret” suçundan dava açıldı. Yargılama sonunda yerel mahkeme avukata kamu görevlisine hakaret suçundan ceza verdi.

Rahatsız edici eleştiri
Kararın avukat tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 4. Ceza Dairesi’ne geldi. Verilen cezayı bozan Yargıtay kararında şöyle denildi:
“Kamu görevlileri veya sivil vatandaşa yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir. Yargılamaya konu somut olayda; davada alacaklı vekili olan avukat, duruşmayı yöneten mahkeme hâkiminin duruşmaya geç ve dosyaya hazırlanmadan çıktığını gösterir nitelikte davranışlar sergilemesi nedeniyle yargılamanın 15 ay gibi bir zaman uzamasına neden olduğunu düşünerek şikâyetçi hâkime dava konusu sözleri söylemiştir. Bu sözler, katılanın (hâkimin) onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici ve ağır eleştiri niteliğindedir. Bu yüzden hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır.”

 

http://www.milliyet.com.tr/hakime-babanin-usagi-yok-diyen-gundem-1992940/

Hits: 1251