BASKI ALTINDAYIM AMA KONUŞACAĞIM

~ 30.12.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç basın kapalı gerçekleştirilen bir düşünce topluluğunun toplantısında konuştu.

 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç,“günah keçisi ilan edildiğini”, “Büyük bir baskı altında görev yaptığını” belirterek, emekli olacağı 13 Mart’tan sonra köşesine çekilmeyip konuşacağının mesajını verdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 17 Aralık sonrası yargıya yönelik düzenlemelerin iptali yönünde hareket etmesi ve Youtube ile Twitter’a uygulanmak isteyen sansüre karşı olan açıklamaları nedeniyle hükümetin hedefine yerleşmişti.

Kılıç, yüzde 10 seçim barajı konusundaki bireysel başvuruları mahkeme gündemine taşıdıklarına ilişkin açıklamasının ardından hükümet çevresinden eleştirileri oklarının hedefine yeniden oturdu. Haşim Kılıç’ın, Ankara’da eski siyasetçilerin de aralarında bulunduğu bir düşünce topluluğunun basına kapalı toplantısında konuştuğu öğrenildi. Haşim Kılıç’ın, 13 Mart’ta emekli olduktan sonra konuşacağına ilişkin mesajlar vermesinin yanı sıra hükümetin yargıya ilişkin düzenlemelerini de eleştirdiği belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün haberine göre, Kılıç, hükümetten gelen suçlamalar karşısındaki sessizliğini önceki gün katıldığı bir toplantıda bozdu.  Kılıç, 13 Mart’taki emekliliği sonrasına ilişkin mesajlar verdi ve hükümetin yargıya ilişkin düzenlemelerini sert bir dille eleştirdi.

'YARGIDA VAHİM VESAYET'

Edinilen bilgilere göre Kılıç, hükümetin yargının bütününe yönelik adımlarını eleştirirken “2010’dan sonra yargıda vesayet sistemi oluşturuldu. Şimdi yargıya yönelik düzenlemelerde bu vesayeti bitirmek adına hareket edildiği söyleniyor. Ancak öncekinden daha vahim bir vesayet sistemi oluşturuluyor. Çünkü bunların pek çoğu hukuki olmayan düzenlemeler. Yargının durumu iç açıcı değil. Yargı büyük bir sıkıntı içinde” değerlendirmelerini yaptı.

'OTOBÜSLE ADAM TAŞIR GİBİ'

Haşim Kılıç, hükümetin Yargıtay ve Danıştay’da da kendisine yakın yönetimler oluşturmak amacıyla yeni daireler kurarak üye sayısını artırmasını da ilginç örneklerle eleştirdi. Kılıç, “Yargının sorununu yargı organlarının üye sayılarını artırarak çözemezsiniz. Yargıtay’a, Danıştay’a otobüslerle, kamyonlarla adam taşır gibi üye yaparak yargının sorunları çözülmez. Amerika’da Yargıtay 9 üyeden oluşuyor. Bizde ise Yargıtay 526 kişi” diye konuştu.

Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin özellikle hükümetin Youtube ve Twitter’ı kapatan kararlarını kaldırması sonrasında hükümet çevrelerinin hedefi haline geldiğini söyledi. “Beni günah keçisi yaptılar” diyen Kılıç, Youtube ve Twitter kararları için şunları söyledi:

“Oysa bu kararlar (Youtube ve Twitter) mahkememizce oybirliğiyle alınan ender kararların başında geliyor. Hükümetin Youtube ve Twitter kapatma kararına karşı Danıştay’ın üç tane yürütmeyi durdurma kararı var. Tam 8 gün bekledik, bu yürütmeyi durdurma kararını uygulamaları için. Ancak bu kararları uygulamadılar. Yürütmeyi durdurma kararları uygulanmayınca mahkememiz de oybirliğiyle kapatma kararlarını kaldırdı.”

'BEN DE KONUŞACAĞIM'

Haşim Kılıç, kendisini ve mahkemeyi hedef alan ve ağırlıkla iktidardan gelen eleştiri ve suçlamalara karşı görevdeki bir Anayasa Mahkemesi başkanı sıfatıyla konuşmasının uygun olmadığını söyledi. Haberde, 13 Mart’ta emekli olacağını vurgulayan Kılıç'ın, bu tarihten sonra özgür olarak konuşacağını belirttiği yer aldı. Kılıç, emekliliğinin ardından sessiz sedasız köşesine çekilmek yerine, özellikle kendisine yönelik eleştirilere yanıt vereceğinin ve yargıya yönelik siyasi bulduğu düzenlemeler konusunda görüşlerini açıklayacağının mesajını verdi.

Odatv.com


Hits: 534