30 bin noter ve avukat sokağa indi

~ 11.12.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Fransa'da yaklaşık 30 bin noter, avukat, icra, müzayede yöneticisi, Ekonomi Bakanı Macron'nun açıkladığı reform paketini protesto etti.

Başkent Paris'te bulunan Republique Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan noter, avukat, icra, müzayede yöneticileri ve memurlardan oluşan yaklaşık 30 bin kişi, Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron'nun açıkladığı reform paketini protesto etti. Republique Meydan'nda başlayan yürüyüş Opera Meydanı'nda sona erdi. Avukatlar, hukuk alanındaki reformların Ekonomi Bakanı tarafından yapılamamasını savunurken konu ile ilgili olarak temsilci bir grup, Adalet Bakanı ile görüştü.

Macron'nun açıkladığı yeni reform paketinde, noterliğin serbestleştirilmesi ve avukatların ücretlerinin düşürülmesi öngörülüyor. Avukatlar için yeni ücret tarifesi ise Rekabet Kurumu'nun görüşüne takiben 2015 yılında kararname ile tespit edilecek. Yeni paketle, vatandaşlar noter seçimi yapma olanağına sahip olacak.
Fransa'da gayrimenkul alımlarında tüm işlemler noterler tarafından yürütülüyordu. Yeni reform paketinde ise noter son aşamada yer alıyor. Reform paketi ile rekabetin artırılması hedefleniyor.

http://www.haber7.com/avrupa/haber/1244748-30-bin-noter-ve-avukat-sokaga-indi

Hits: 670