Gezi eylemcilerine beraat: Gerekçe emsal olacak

~ 14.11.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Gezi Parkı protesto gösterilerine katılan 173 kişi tutuksuz yargılandıkları mahkemede, 'ifade özgürlüklerini kullandıkları' gerekçesiyle beraat etti.

Duruşma hakimi, eyleme müdahale eden sanıklar hakkında ise savcılığa bildirimde bulunulmasını kararlaştırdı. 

Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle aralarında 2 avukatın da bulunduğu 176 kişi hakkında 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'Görevi yaptırmamak için direnme, hakaret, kamu malına zarar verme, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Eskişehir 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya 8 tutuksuz sanık ile 13 sanık avukatı katıldı. Mahkeme hakimi Berrin Yeşilyurt, dava açılan 176 kişiden 173'nün ifadesinin alındığını, 3 kişiye ise ulaşılmadığını belirtti.

GEZİ PARKI ESKİŞEHİR EYLEMLERİNDE NELER OLMUŞTU?

Eskişehir’de Gezi Parkı eylemlerinin ilki, 31 Mayıs 2013 gecesi Yunus Emre Caddesi ve İbrahim Karaoğlan Caddesi’nde gerçekleştirilmişti. Sabaha kadar süren eylemler sırasında, eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşanmıştı. Polis dağılmayarak AKP il binasına yürümek isteyen eylemcilere gaz ve tazyikli su ile müdahale etmişti. Eylemciler de polise taş, şişelerle karşılık vermişti. Olay sırasında aralarında devlet memuru, özel sektör çalışanı, üniversite öğrencileri ile Eskişehir Barosu'na kayıtlı avukatlar Alper Can Aykaç ve Ayşegül Kumaş’ın da yer aldığı 176 kişi gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan şüpheliler hakkında, “Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet” suçundan 2 ayrı mahkemede dava açıldı. 163 sanık, 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 13 sanık ise 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim önüne çıktı. Ancak 2. Asliye Ceza, baktığı davanın 163 kişinin yargılandığı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki Gezi davasıyla birleştirilmesini istedi. Mahkeme, konuya ilişkin Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazarak birleşmeyle ilgili durumun sorulmasına karar verdi. Ardından Ağır Ceza Mahkemesi’ne konuya ilişkin bir yazı yazdı. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘davaların birleştirilmesi’ kararını olumlu buldu. Bunun üzerine 176 kişinin davasının Eskişehir 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verildi. Bunun üzerine birleşen dava kalabalık olduğu gerekçesiyle duruşma salonu yerine adliyenin konferans salonunda görülmeye başladı. Duruşma, mahkemenin talebi üzerine iki farklı açıdan iki ayrı kamera ile görüntülü ve sesli olarak kayda alındı. Bu sırada, şüpheli bulunamadığı gerekçesiyle ifadesi alınamadı.

Bugünkü duruşmaya, tutuksuz sanıklardan 10'u ile avukatları katıldı. Davanın savcısı mütalaasında sanıklara beraat verilmesi yönünde talep bildirdi. Dosyayı son kez inceleyen mahkeme, 5. duruşma sonunda davayla ilgili kararını açıkladı. 'Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet' suçundan yargılanan aralarında, devlet memuru, özel sektör çalışanı, üniversite öğrencileri ile Eskişehir Baros'una kayıtlı avukatlar Alper Can Aykaç ve Ayşegül Kumaş’ın da yer aldığı sanıklar hakkında beraat kararı çıktı. Mahkeme, ‘suç unsuru oluşmadığı ve eylemin anayasal hak’ olduğunu gerekçe göstererek sanıkların beraatına karar verdi. Ayrıca mahkeme, sanıkların gözaltı süresince darp ve kötü muamele gördüğünü belirtmesi üzerine, bu konuda savcılığa bildirimde bulunulmasına karar verdi. Sanıklardan 3'ünün şuana kadar ifadesi alınamadığı için yargılamasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

Davada hem sanık olarak yargılanan hem de avukat olarak kendini ve birçok sanığı savunan Avukat Ayşegül Kumaş, kararın herkesi sevindirdiğini ve adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Mahkemenin darp ve kötü muamele konusunda savcılığa bildirimde bulunacak olmasının da kendilerini çok sevindirdiğini kaydeden Avukat Kumaş, gözaltı süresince çok sayıda şüphelinin darp edildiğini ve kötü muamele gördüğünü aktardı. Kumaş, bu kötü muameleyi yapan kişilerin, polisin hiçbir ayrım görmeden, cezasızlığın önünün açılması gerektiğini belirtti.

SAVCI 'DELİL YETERSİZLİĞİNDEN' BERAAT İSTEDİ

Duruşmaya katılan 8 sanık, Gezi Parkı protesto yürüyüşlerine katıldıklarını ancak taş atarak kamu malına zarar vermediklerini söyleyerek beraatlarını istedi. Mahkeme savcısı da dosya hakkında mütalaada bulunarak, sanıkların delil yetersizliğinden berat etmelerini talep etti.

SANIK AVUKATLARI SAVCIYLA İTİRAZ ETTİ

Sanık avukatları ise savcının mütaalasına katılmadıklarını belirtti. Avukatlar şu savunmayı yaptı:

"Savcının 'delil yetersizliğinden' berat etmeleri yönündeki mütalaasına katılmıyoruz. Mahkemenin vereceği karar, diğer illerde de açılmış olan davalara emsal teşkil edecektir. Sanıklar ifade özgürlüğü kapsamında kendi görüş ve düşüncelerini belirtmek amacıyla olay yerinde toplanmışlardır. Gözaltına alınan 176 sanık, gözaltı sırasında polis tarafından işkenceye maruz kalmışlardır. Sanıklar hakkında berat kararı verilerek görevli polisler hakkında da suç duyurusunda bulunulsun."

 

http://superhaber.tv/haber/gezi-eylemcilerine-beraat-gerekce-emsal-olacak-7389

Hits: 621