HSYK seçimleri başladı

~ 12.10.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 10 asıl 6 yedek üyesini belirlemek için yapılan seçim başladı.Sandıklar 17.00'den itibaren açılmaya başlanacak.

Adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye, idari yargıdan 3 asıl 2 yedek üye  belirleneceği seçimde, 12 bin 520'si adli, bin 474'ü idari yargıdan olmak üzere  13 bin 994 hakim ve savcı sandık başına gidiyor. 
 
Her ilde, il seçim kurulunun yönetim ve denetimi altında yapılacak  seçimde, o ilde ve ilçelerinde görev yapan hakim ve savcılar oy kullanacak. Seçimde, en çok oy alan adaylar sırasıyla asıl ve yedek üye seçilmiş  olacak. Oylarda eşitlik halinde YSK, kura çekerek sıralamayı tespit edecek.  Sandıklar saat 17.00'de açılmaya başlanacak. 
 
Ankara adliyesinin iki yemekhanesinde adli ve idari yargı adayları  için ayrı ayrı kurulan sandıklarda oy verme işlemleri yapılıyor. Yemekhanelerde,  17'si adli, 4 idari yargıda oy kullanacaklar için olmak üzere 21 sandık kuruldu. 
 

Bu arada, adliye ve çevresinde polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı  görüldü. Oy kullanacak hakim ve savcılar için her türlü kolaylığın sağlanması da  polis telsizlerinden anons ediliyor.


milliyet

Hits: 490