Haşim Kılıç: Fişleme listesi geldi, kaldırıp attım

~ 02.09.2014, Yeni Yaklaşımlar ~
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargıdaki 'paralel yapılanma' iddiasıyla ilgili soru üzerine, bilgi ve belge olmadan soruşturma yapılmasının doğru olmadığını belirterek, "Bana da fişleme usulü bir liste geldi ve ben o listeyi kaldırdım attım" dedi. Kılıç, mevcut ortamı da şu çarpıcı cümleyle özetledi: "Hâkimler arasında ciddi bir kamplaşma var."

Adli yılın açılışı dolayısıyla Meclis’te bir resepsiyon verildi. Cumhurbaşkanı ve hükümetin sabah saatlerinde Yargıtay’daki törene katılmayarak boykot ettiği adli yıl açılış töreni için akşamleyin Meclis’te verilen kokteylde bu kez Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hazır bulundu. Sabahki törene katılamayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de Meclis’teki kokteyle katıldı. Cumhurbaşkanı ve hükümetin Yargıtay’da konuşturulmasını boykot gerekçesi yaptığı Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da Meclis’teki törene katılım gösterdi. Ancak kokteylde sabahki törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer almadı.

Kokteyle damgasını vuran ise sabahki törende yaşanan boykot ve yargıdaki paralel yapılanma oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargıdaki paralel yapılanmayla ilgili sorular üzerine bilgi ve belge olmadan bu tip bir soruşturma yapılmasının doğru olmayacağı uyarısı yaptı.

KILIÇ: FİŞLEMELER YAPILIYOR

Hiçbir akıl sahibinin devletin dışında bir yapılanmayı kabul etmesi düşünülemez. Ancak bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, ‘şu şucu, bu bucu’ diye. Fişlemeler yapılıyor.


Bana da fişleme usulü bir liste geldi ve ben o listeyi kaldırdım attım, bütün kuruma ilişkin bir listeydi. Ne imza var ne bir şey var hiçbir şey yok. Kendine göre bir fişleme yapmış. Ancak benim kurumuma ilişkin olarak bilgi ve belge elime geçerse gereğini derhal yaparım.

'HAKİMLER ARASINDA KAMPLAŞMA VAR'
Kılıç, yargı bağımsızlığının önemine de işaret etti. Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın eleştirilerine katıldığını ifade eden Kılıç, "Yargı ele geçirilecek bir kale olarak görülmemeli" dedi.

"Hakimler arasında ciddi bir kamplaşma var" diyen AYM Başkanı "Bu beni çok üzüyor" ifadesini de kullandı.

‘YOLSUZLUK VARSA GEREĞİ YAPILMALI’
Gazetecilerin 17 ve 25 Aralık soruşturmalarıyla ilgili soruları üzerine ise Kılıç, “Eğer bir yolsuzluk varsa gereği yapılmalıdır ama insanlar haksız yere yıpratılmamalıdır” dedi. Kılıç, AYM’ye bireysel başvurularda büyük bir artış yaşandığını ve yeni bir filtrelizasyon sistemi üzerinde çalıştıklarını da kaydetti. Kılıç, verdikleri kararların ve bireysel başvuru uygulamasının AB ülkelerinde büyük yankı uyandırdığını da belirterek “AB ile bağı biz sağlıyoruz” diyerek espri yaptı.

ÖZEL’DEN HUKUK VURGUSU
Kokteyle katılan Orgeneral Özel ise gazetecilerin ısrarlı sorularını yanıtlamadı ancak Genelkurmay Başkanı, Yargıtay Başkanı kendisini geçirirken kısa sohbetlerinde hukuk vurgusu yaptı. Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan’a sabahki konuşmasına dikkat çekerek, “Devletimizin hukuka ihtiyacı var” dedi. Alkan da Özel’e teşekkür ederek “Hukuksuz devlet olmaz” yanıtı verdi.


http://www.radikal.com.tr/politika/anayasa_mahkemesi_baskani_hasim_kilic_cok_ciddi_yanlislar_yapiliyor-1210337

Hits: 606