Anayasa kitabını da mı çaldınız?

~ 25.06.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Başbakan Erdoğan ve Bilal Erdoğan, yolsuzluk iddialarını haberleştirdikleri için BirGün gazetesi Yazı İşleri Müdürü Barış İnce ve CHP İstanbul Milletvekili, BirGün yazarı Aykut Erdoğdu’dan şikâyetçi oldu

 

Anayasa kitabını da mı çaldınız?
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile TÜRGEV fezlekesinde adı geçen işadamları, ‘Ceplerine Duble Yol Yapmışlar-TÜRGEV Böyle Çalışmış’ manşeti ve ‘Terör Kara Para ve AKP’ yazısı nedeniyle, BirGün gazetesi Yazı İşleri Müdürü Barış İnce ve CHP İstanbul Milletvekili, BirGün yazarı Aykut Erdoğdu’dan şikâyetçi oldu. İstanbul Basın Suçları Soruşturma Bürosu, soruşturma başlattı. Miletvekilliği dolayısıyla dokunulmazlığı bulunan Erdoğdu’na gönderilen dilekçede ‘zorla getirilme’ kararı da bulunuyor. Erdoğdu kararın “yok hükmümde” olduğunu vurguladı.
BirGün, 3 Mart’ta çıkan Barış İnce imzalı ‘Ceplerine Duble Yol Yapmışlar-TÜRGEV Böyle Çalışmış’ manşetinde, sosyal medyada ‘Haramzadeler’ hesabından yayınlanan fezlekelerle ilgili detayları ilk kez yayınlamıştı. Polis fezlekesinde adı geçen isimler, TÜRGEV’de toplanan paraların Başbakan Erdoğan’a aktarılacağını, Erdoğan’ın o hesaba para aktaranların imar ve ihale işlerini çözeceğini anlatıyor, TÜRGEV rüşvet trafiğinin kilit kurumu olarak işaret ediliyordu. Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yanı sıra Fezleke’de ismi geçen Abdülkerim Çay ve Cengiz Aktürk, İnce’den şikâyetçi oldu.


‘ZORLA GETİRİLME’ İBARESİ
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçen işadamı Yasin El Kadı ise BirGün’de çıkan ‘Terör Kara Para ve AKP’ yazısı nedeniyle Aykut Erdoğdu’dan şikâyetçi oldu.
Savcılık tarafından 20 Haziran 2014 tarihli tebliğde şüpheli olarak yer alan Aykut Erdoğu ve Barış İnce hakkında zorla getirilme kararı da bulunuyor. Tebliğde şu ifadelere yer veriliyor: “Yukarıda belirtilen eser sahibi olmanız nedeni ile şüpheli olarak ifadeniz alınması gerektiğinden çağrı kağıdına ilişkin tebligatımızı aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Basın Bürosu’na müracaat etmediğiniz takdirde CMK’nın 146/1 maddesi gereğince zorla getirilmenize karar verileceği ve zorla getirileceğiniz tebliğ olunur”.


“EL KADI’NIN GÖZDAĞI ÇABASI”
BirGün’e konuşan, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Yok hükmündedir” dediği tebligat ve soruşturma için şunları söyledi: “Bir milletvekilinin Anayasal dokunulmazlığı olduğu en temel hukuk bilgisidir. Ve milletvekilleri zorla hiçbir yere ifade vermeye çağrılamazlar. Bunu bilmesine rağmen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yasin El Kadı’nın talebi üzerine beni çağırması bir hukuk skandalıdır. Savcılık eliyle Yasin El Kadı’nın gözdağı çabasıdır. Bu tehditlere hiçbir zaman buyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Dünya tarihinin gördüğü en büyük yolsuzluklarla ilgili yetkilerini kullanmaktan aciz Başsavcılığın yolsuzlukla mücadele eden bir milletvekiline bu yaptığı asla kabul edilemez. Savcılığın yaptığı bir görev suçudur. Bu konuda HSYK’ye dilekçe vereceğiz, şikâyette de bulunacağız. Ayrıca bu savcının geçmişte yaptığı işlemler de son derece şaibelidir. Özellikle Engin Çeber davası olmak üzere. Bazı savcıların iktidarın gözüne girmek amacıyla muhalefete bu şekilde hukuksuz uygulamaları ne yazık ki yaygın bir işlem haline geldi. Bunlar sadece adalete olan güveni azaltan, geldikleri makamlara yakışmayan insanlardır.”

Editör : Deniz Sarı

Birgün

Hits: 748