"Hukuk, Lice'de işlemiyor"

~ 24.06.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Lice davasında sanıkların korunup kollandığını belirterek, “Lice davası için farklı bir adalet uygulanıyor” dedi

 

“Hukuk, Lice’de işlemiyor”
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

Lice Adalet Arıyor Platformu, Lice’de yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekmek ve “Lice’nin Feryadı”na kayıtsız kalmayacaklarını duyurmak amacıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Lice Adalet Arıyor Platformu üyeleri ve Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi katıldı. Açıklamadan önce kısa bir konuşma yapan Lice Adalet Arıyor Platformu üyesi Şiyar Kaymaz, 16 Ocak 2014 tarihinde Diyarbakır’da görülen Lice davasının hakikatleri araştırma noktasında olması için çaba harcadıklarını ifade ederek, ancak davanın ilk olarak Diyarbakır’dan Eskişehir’e oradan da İzmir’e nakledildiğine dikkat çekti. Son olarak davanın İzmir’de durdurulduğunu belirten Kaymaz, platform olarak gerçeklerin açığa çıkması noktasında Lice olayının ne kadar vahim olduğunu anlattıklarını ifade ederek, Lice ile ilgili 3 belgesel, iki kitabın yayınlandığı ve gerçekleri yansıttığını belirtti.

LİCE HALKI MAĞDUR
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Ekim 1993’te, Lice’nin yakılıp yıkıldığını, insanların öldürüldüğünü, ancak 20 yıl boyunca bu ağır suçu devletin soruşturmadığını belirtti. Suçun, delillerinin göz ardı edildiğini belirten Elçi, 20 yılın sonunda Licelilerin çabasıyla bir dava açıldığını, ancak bu davanın da yetersiz olduğunu ifade etti. Lice davasını takip ettiklerini ve bu dava ile Lice’nin hakikatini ortaya çıkarmak için bir fırsat bildiklerini belirten Elçi, “Bugüne kadar Diyarbakır Adliyesi’nde görülen bu dava, güvenlik gerekçesi ile üstelik sanıkların tutuksuz olmasına rağmen, sanıkların iki satırlık yazısı ile Adalet Bakanlığı tarafından Yargıtay’a gönderilmiş, Yargıtay’da Eskişehir’e nakletmiştir. Buradan dosya Yargıtay’a geri gönderilmiş ve Yargıtay bu kez de İzmir’e nakletmiştir. Böylelikle Liceliler bir kez daha mağdur edilmiştir” dedi.

Editör : Deniz Sarı

http://birgun.net/haber/hukuk-licede-islemiyor-15958.html


Hits: 797