Kimin katilleri?

~ 21.04.2014, Hüsnü MAHALLİ ~

1979'da Sovyetler Afganistan'ı işgal edince türlü türlü İslamcı grup ve cemaatler Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin parası ve CİA ile Pakistan istihbaratının silah ve eğitimiyle  örgütlenerek savaşa sürülmüştü. Bu da yetmedi CİA, Arap İslamcılarını bu işin içine çekmek için Üsame Bin Ladin'e Kaide'yi kurdurdu.
Sonrası malum...
Sovyetler Afganistan'dan ayrılınca İslamcı mücahit gruplar birbirini boğazlamaya başladı ve çok daha İslamcı olan Taliban, CİA'nin desteği ile Afganistan'a hakim oldu. Kaide militanları ise Afganistan'da öğrendiklerini tüm Arap ve Müslüman ülkelerine yayılarak uygulamaya başladılar.
Sonra da 11 Eylül oldu.
ABD, Kaide ve Taliban'a savaş ilan etti.
Afganistan ve Irak işgal edildi ama İslamcılar her tarafa yayıldı.
Sonra 'Arap Baharı' başladı ve ABD, İslamcıları iktidara taşımaya başladı. İslamcılar Tunus, Libya, Fas ve Mısır'da iktidar oldu. Bunu fırsat bilen daha 'fazla İslamcı' Kaide ve benzeri gruplar bu ve komşu ülkelerde çok hızlı bir şekilde örgütlenip silahlandılar. Örneğin Libya devleti dağıldığında Kaddafi'nin tüm silah depoları yağmalandı.
Suriye ise çok farklı bir hikaye.
ABD ve bölgesel müttefikler Esad'tan kurtulmak için terörist ve çok tehlikeli olarak ilan ettikleri  Kaide ve benzeri gruplarla işbirliğine başladı. Mısır'da iktidara taşınan Müslüman Kardeş Cumhurbaşkanı Mursi bile Kaide'nin lideri Zavahiri'yi 5 kez telefonla aradı.
Bu çerçevede on binlerce Kaideci dünyanın dört bir yanından getirilerek Suriye'ye sokuldu. Afganistan'da 'Allahsız Komünistlere' karşı savaştırılan bu tipler bu kez 'Kafir Alevi Esad'a karşı cepheye sürüldü Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin parası ve Türkiye ile Batılı ülkelerin lojistik desteğiyle.
Batılı emperyalist ülkeler bundan çok hoşlanmıştı.
Bir yandan Alevi-Sünni düşmanlığı körükleniyor diğer taraftan Araplar, Acemler, Türkler ve Kürtler arasında geleceğe dönük kavga potansiyelleri çoğaltılıyordu.
Bu da yetmiyor Sünniler arasında her zaman ve mekanda kavga çıkarmanın olanakları hazırda tutuluyordu. Örneğin 'Arap Baharı' sonrasında durum, öncesi ile karşılaştırıldığında çok daha vahim görülmektedir. Tunus karışık, Libya'da parçalanma ve iç savaş riski artıyor, Mısır'da ne olur kimse bilmiyor, Suriye'de sorun çözülse bile ülkenin kendine gelebilmesi için en az 20 yıl gerekiyor. Yemen'i konuşmak ise abesle iştigaldir. ABD casus uçakları her gün o ülkede Kaidecileri takip edip vuruyor. Ama benzer Kaideciler Suriye'de ABD'nin hizmetinde.
Durum böyle olunca bu kez Kaideciler de kendi aralarında kavga etmeye başladı.
Önceki gün Kaide lideri Zavahiri, Suriye ve Irak'ta örgütlü olan IŞİD militanlarına çağrıda bulunarak liderleri Bağdadi'nin emirlerine uymamalarını ve ona karşı ayaklanmalarını istedi. Zavahiri'nin 'Bunlar benim Suriye kolum' dediği Nusracılar ise ÖSO ve diğer grupları yanlarına alarak IŞİD'e karşı savaşıyor. Aralık ayından bu yana bu savaşta 4000 kadar militan öldü. Oysa IŞİD ve Nusra ABD ve AB  terör listesinde ama söz konusu Esad olunca hepsi ABD ve bölgesel müttefiklerinin dostu.
Bazen de düşmanı.
Örneğin ABD ve AB; Afganistan, Somali, Pakistan ve benzeri ülkelerde Taliban ve çizgisindeki radikal İslamcı gruplara karşı savaşa devam ediyor. Ama tüm bu İslamcıların yaratıcısı ya da başından beri finansörü olan Suudi Arabistan iki ay önce şaşırtıcı bir karar ile Kaide, IŞİD ve benzeri  radikal grupları terörist ilan etti. ABD'nin onayı olmadan nefes bile alamayan Suudiler bununla da yetinmeyerek Müslüman Kardeşleri de terör listesine aldı ve onlara karşı savaşılacağını söyledi. Oysa dünyadaki tüm Müslüman Kardeşler bir şekilde Suudilerin parasıyla beslenmiştir. 'Arap Baharı' sürecinde dost ve müttefik olan Suudi Arabistan bu kararı ile Müslüman Kardeşlerin hamisi Türkiye ve Katar'a düşman oldu.
Bölgede durum şimdi çok daha karışık.
Batı her şeyi çok iyi kurguluyor ve bu coğrafyada herkes onun emrine uyduğu için planlarını tıkır tıkır uyguluyor.
Radikal, ılımlı, light, yumuşak, sert...
Hepsi uyumlu.
Herkes büyük patron ABD'nin hizmetinde.
ABD ve arkasındaki lobi güçleri ne derse onu yapıyorlar.
Bilerek ya da bilmeyerek.
'Alevi ve Şiilere düşman olun' deniyor hemen oluyorlar.
'Yiyin birbirinizi' diyor patron hemen kan gövdeyi götürüyor.
Kimse ' yahu biz hepimiz Müslümanız' demiyor diyemiyor.
Kimse yahu biz hepimiz Sünniyiz demiyor, diyemiyor.
Kimse bizim onurumuz var demiyor, diyemiyor.
Diyemez çünkü onlarda din, iman ve onur yok.

 

yurtgazetesi

Hüsnü MAHALLİ | Tüm Yazıları
Hits: 814