Yolsuzluk iddianamesi mahkemede

~ 11.04.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında hazırlanan ancak mahkeme tarafından iade edilen iddianame, yeniden düzenlenerek mahkemeye gönderildi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında hazırlanan ancak mahkeme tarafından iade edilen iddianame, yeniden düzenlenerek mahkemeye gönderildi.


17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında Savcı Ekrem Aydıner tarafından Fatih Belediyesi’ne yönelik olarak 31 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Ancak hazırlanan iddianame, İstanbul 20. Ağır Ceza mahkemesi tarafından usul eksiklikleri olduğu gerekçesiyle iade edilmişti.

İDDİANAME EKSİKLER OLDUĞU İÇİN İADE EDİLMİŞTİ

Mahkeme, iade kararında, iddianamede her bir şüpheliye yüklenen eylemin delilleri ile maddi olaylar arasında bağ kurulmadığını belirtti. Somut olay ve delillerin yetirince açıklanmadığını belirten mahkeme, rüşvetin toplam miktarının ve hangi gayrimenkul için rüşvet suçunun işlendiğinin belirlenmediğini kaydetti. Bu eksikliklerin tamamlanması için iddianameyi Savcı Ekrem Aydıner’e iade etti.

DÜZENLENEREK TEKRAR MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

İddianame savcı Aydıner tarafından yeniden düzenlenerek İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabulü veya reddi yönünde 15 günlük yasal süresi bulunuyor.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e takipsizlik verilen soruşturmada 31 şüpheli hakkında 'rüşvet almak ve vermek ve 2863 sayılı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet' suçlarından 5,5 yıldan 86 yıla kadar değişen oranda hapis cezaları isteniyor.

 

KARŞI GAZETE

Hits: 486