Başkandan ilk icraat: Kapıdaki şifreyi kırdı

~ 04.04.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Konak İlçesi'nde Belediye Başkanı seçilen CHP'li Sema Pekdaş, makamına geçerken kapıdaki şifre kutusunu kırdı.

İZMİR - Konak İlçesi'nde Belediye Başkanı Sema Pekdaş, makam kapısındaki şifre kutusunu kırıp, "Halkın belediyesini yaratıyorsak eğer şifrelere kapılara gerek yok. Biz birlikte üreteceğiz birlikte yöneteceğiz" dedi.

Konak Belediye Başkanı seçilen Sema Pekdaş, İzmir İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldıktan sonra meclis üyeleriyle birlikte Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Pekdaş, yaklaşık 300 kişi birlikte meydandan belediyeye yürüdü. Belediye çalışanları tarafından 10. Yıl Marşı çalınarak karşılanan Pekdaş, başkanlık katına çıktığında makam odasında kapının kenarında bulunun şifre kutusunu kırdı.

Pembe güllerin hediye edildiği Pekdaş’a görevi Konak Belediye Başkan Yardımcısı Serpil Güngör devretti. Güngör, "Beş yıl çok kısa bir süre. Umarım çok uzun yılar hizmet verirsiniz" diyerek mühürü teslim etti.

Konak Belediye Başkanlığı yarışına CHP ’den aday gösterilmeyince DSP’ye geçip aday olan Hakan Tartan’ın yurtdışında olduğu öğrenildi.

Konak Belediye Başkanı Pektaş, şunları söyledi:

"İlk işimiz Atamızı ziyaret etmek oldu. Ona minnet ve şükranımızı sunduk. Çünkü bu ülkenin bir kadın yurttaşı olarak ben kamu kurumunda bir temsil görevine geliyorsam bu büyük Atatürk’ün 'En büyük eserim' dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni laik bir hukuk devleti olarak kurmasının sonucudur. Laik hukuk devletindeki demokrasinin de tam demokrasi haline gelebilmesi kadınların karar organlarında eşit temsili ile olacak. Çağın düşünce tarzına uygun bir düşünce sistemi ve çalışma temposuyla ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak zorundayız. Bunun için kadın erkek kol kola vererek çalışmak gerekiyor. Benim Konak Belediyesi’nin ilk kadın başkanı olarak sorumluluğum ağır. Hem demokrasiye olan borcum, hem kadın arkadaşlarıma olan borcum ağır. Bu sorumlulukla biz herkesle kol kola çalışacağız. Konak’ı büyük bir aile haline getireceğiz. Dertlerimize birlikte çözüm arayacağız, üzüntümüzü paylaşarak azaltacağız."

'SOKAKTAN GELDİM, HERKESTEN BİR ŞEY ÖĞRENDİM'
Konak Belediye Başkanı Pekdaş, halkın belediyesini oluşturabilmek için ilk olarak kapılardaki şifreleri kırdığını belirterek şöyle konuştu:

"İlk işimiz kapılardaki şifreleri sökmek oldu. Adaylık dönemimde bir televizyon programında 'İlk işiniz ne olacak?' diye sordular. Birden, 'kapılardaki şifreleri sökmek olacak' dedim. Çünkü halkın belediyesini yaratıyorsak eğer şifrelere, kapılara gerek yok. Biz birlikte üreteceğiz birlikte yöneteceğiz. Ben kampanyam boyunca hep sokaktaydım. Herkesten bir şey öğrendim. Bizim iyi çalışmalar yapabilmemiz için bu temaslara, dokunuşlara ve birlikteliklere ihtiyacımız var. İlk icraatımızı yaptık, şifrelerimizi söktük. Konak ailesi olmanın ilk yolunu da çalışanlarımızla bir aile olmanın temelini atarak gerçekleştireceğiz" dedi.

Pekdaş, başkanlık pastasını keserken de, "Ağzımızın tadı hep yerinde olsun" dedi.

İzmir Barosu'nun ilk kadın başkanı olan, adaylık için istifa eden Pekdaş Konak Belediyesi'nin de ilk kadın başkanı oldu. (DHA)

Hits: 494