17 Aralık savcısı: Yargılanacaklar

~ 18.03.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

 

17 Aralık savcısı: Yargılanacaklar

Savcı Kara, adliye koridorlarında şöyle konuştu: Göreceksiniz haklı çıkacağız, bir sene sonra tablo tamamen değişecek, onlar yargılanacaklar.

 
17 Aralık savcısı: Yargılanacaklar

Yolsuzluk savcısı: Yargılanacaklar
Balyoz davasında 102 komutanın yakalanmasını istediğinde ondan iyisi yoktu.
Başına ''sahte çürük çetesi'' çorabı örülen albay hakkında 402 yıl hapis istendiğinde kahraman ilan edilmişti.
Askeri Casusuluk Davası'nda 20'li yaşlarındaki askerlerden bir flash diskle örgüt ilan edip de içeri attığında cesur yürekti.
Ta ki yolsuzluk soruşturmasına kadar...
17 Aralık'la birlikte hain ilan edildi.
Bu kez ''Cemaatçi'', ''Casus'', ''Darbeci'' o oldu.
Celal Kara'dan söz ediyorum.
Yolsuzluk soruşturmasını başlatan savcıdan.
Hani çıkan tapelerde İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın hakkında ''Seni alır, çete kurdunuz diye buraya getiririz'' diye konuştuğu kişiden.

Bir yıl sonra yargılanacaklar
Önce dosyadan alındı, sonra yeri değişti. Bir dönem görev aldığı adliye koridorlarında hakimlerle sohbet ederken görmek mümkünse de Çağlayan'da eski gücünden uzak dolaşıyor. Ama gelecekten beklentisi büyük. Neden mi? Savcı Kara, geçen hafta sürpriz sayılabilecek isimlerle konuştu.Seslendiklerinden ikisi gazeteci, biri hukukçu. Kara, adliyenin ortasında öyle sözler söyledi ki dinleyenler kulaklarına inanamadı. AKP'nin Cemaat'in savcı ve hakimlerine operasyon yapacağı tezine karşı ''Öyle değil, göreceksiniz haklı çıkacağız, bir sene sonra tablo tamamen değişecek, onlar yargılanacaklar, o zaman görüşelim'' diyecek kadar kendinden emindi. Erdoğan'ın ortaya çıkan ses kayıtlarıyla ilgili sözlerini ''Montaj diyorlar, dublaj diyorlar ama gerçekleri örtemeyecekler'' ifadeleriyle yanıtladı. Bzı kayıtların yasadışı olduğu hatırlatılınca ''Çoğu yasal, bazıları değil ama içerikleri çok vahim, bu nedenle usule takılmamak lazım''şeklinde şaşırtıcı sözler söyledi.

CHP-MHP ittifakı
Kara ''Şu an kuvvetler ayrılığı fiilen bitmiştir, bu durumun aynısı Adnan Menderes döneminde mevcuttu'' benzetmesiyle AKP'yi eleştirirken, yolsuzlukları soruşturmak için AKP'nin iktidardan düşmesi, CHP-MHP'nin ittifak yapması gerektiğini savundu. Buna yanaşmayan tabana ise ''Ah şu CHP ve MHP tabanı!'' diye gönderme yaptı. Yerel seçimlerin AKP'nin erimesi için bir fırsat olduğunu, sonraki adımda iktidardan düşeceklerini anlattı.

Ve son sözü ''yargılanacaklar'' oldu. İnsan bir savcının adliyede AKP'ye bu kadar net tavır almasına şaşırmıyor değil. Hele o savcı hükümet karşıtı yüzlerce ismi adı sadece bir notta geçiyor diye içeri atmışsa. ''Hukuk'' diyen hakim ve savcıların tasfiyesini ellerini ovuşturarak izlemişse. Ne diyelim... Ey Cemaat sen nelere kadirsin!(BARIŞ TERKOĞLU - Karşı)

YURTGAZETESİ

Hits: 808