Polisten Lezbiyen Kadının Ailesine: Kızınız

~ 28.02.2014, Yeni Yaklaşımlar ~

Polis Çanakkale’de eşcinsel bir kadının babaannesine gidip, “Kızınız ’şey’ olmuş. Çanakkale’de kızınız gibi beş tane daha ’şey’ var” dedi.

 

Polisten Lezbiyen Kadının Ailesine: Kızınız
Okuyucu Modunu Aç Yazıyı Büyüt:

Polis Çanakkale’de eşcinsel bir kadının internette yazdıkları üzerinden babaannesine gidip, “Kızınız ’şey’ olmuş. Çanakkale’de kızınız gibi beş tane daha ’şey’ var” dedi.

Bianet'in Kaos GL muhabiri Yıldız Tar'dan aktardığı habere göre güvenlik sebebiyle ismini vermek istemeyen eşcinsel bir kadın yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Üç polis memuru kız arkadaşımın Çanakkale’deki babaannesinin kapısını çalıyor. Babaanne kapıya çıkıp polislerle konuşmaya başlıyor. Polisler kız arkadaşımın orada olup olmadığını soruyor, babaannesi eğitim için başka bir şehirde olduğunu söylüyor.

“Polislerden biri ‘Çanakkale’de kızınız gibi beş tane ’şey’ var’ diyor. Babaanne ‘Ne oluyor’ diye sorduğunda polis ‘Kızınız kadınlarla ilgili şeyler yazıyor, şey olmuş sizin kızınız. Emir geldi hepsini soruşturacağız’ diyor.

“Torununun eşcinsel olduğunu bilen babaanne durumu kurtarmak için, ‘Ben gerekeni yaparım, size iyi günler’ deyip polisleri yolluyor.

 “Babaanne kız arkadaşımı arıyor, ‘Kızım sakin ol şimdi. Eve üç polis geldi, sen bir şeyler yazmışsın herhalde bir yerlere kendinle ilgili. Neyse dikkatli olun kızım. Kız arkadaşını da uyar dikkatli olun evladım’ diyor.

 “Kız arkadaşım arayıp ağlayarak durumu anlattı. Korktuğunu, bir süreliğine her şeyini kapattığını söylüyor. Beni uyarıyor, ‘Senin ailenin haberi yok ne olur dikkatli ol’ diyor.”
“Polis görevini kötüye kullanıyor”

Polisin tavrını değerlendiren Kaos GL Hukuk Danışmanı avukat Hayriye Kara durumu görevi kötüye kullanmak olarak değerlendirdi:

“Soruşturma yapılabilmesi için ortada bir suç şüphesi olması gerekiyor. Hukuken ifade için çağırılabilir ancak biraz önce de belirttiğim için ortada bir suç şüphesi olması gerekiyor. Onun dışında polisin kişinin kendisine değil adreste karşısına çıkan kişiye bilgi vermesi de hukuka aykırı aslında bu yıldırma politikası, sonuç olarak soruşturma yapmak için adrese gidildiğinde, kişinin o adreste bulunmadığı tespit edilir, kızınız şey olmuş soruşturuyoruz denmez."

"Aslında Türkiye’deki uygulamaya ve kolluğun tavrına baktığımızda, adrese gidip ’kızınız şey olmuş’ denmesi için ortada resmi bir soruşturmanın da olmasına gerek yok, bu tavır aileleri kullanarak yıldırmak için yapılıyor ayrıca kapıya gelen polisin bireysel inisiyatifi bile olabilir. Bu açıkça görevi kötüye kullanmak. Ne yazık ki şikayetçi olunsa dahi cezasızlık her yerde olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor.” (ÇT)

 

birgün

Hits: 724